گزارشی از نخستین بازی تیم ملی فوتبال افغانستان و ایران+تصاویر

بخش افغانستان خبرگزاری فارس|برای اولین بار، بازی فوتبال در سال 1302 خورشیدی و در زمان «امان الله خان» در مدرسه حبیبیه توسط آموزگاران خارجی در کابل پایتخت افغانستان رایج شد.

اولین تیم فوتبال افغانستان که همگی از شاگردان دبیرستان حبیبیه کابل بودند، در قلعه حشمت خان کابل تمرین می‌کردند.|ادامه مطلب

 

 

بازی ایران-افغانستان، اولین بازی ملی 2 کشور

در سال 1319 خورشیدی تیم ملی فوتبال افغانستان به دعوت دولت ایران به تهران رفت و اولین بازی ملی این کشورها در ورزشگاه تازه تاسیس امجدیه تهران بر گزار کرد که نتیجه این بازی دوستانه با نتیجه یک بر صفر به سود افغانستان خاتمه پیدا کرد.

بازی تیم ملی فوتبال ایران با افغانستان نیز نخستین بازی دوستانه محسوب می‌شد و تیم ملی فوتبال ایران نیز تا آن زمان بازی خارجی انجام نداده بود و بازی با تیم فوتبال افغانستان اولین بازی خارجی این تیم محسوب می‌شد و تا 2 دهه بعد از این بازی اتفاق خاصی در فوتبال ایران نیفتاد اما در دهه شصت و هفتاد میلادی ایران توانست خود را به عنوان یکی از قدرتمندترین تیم‌های آسیایی مطرح کند.

پیروزی افغانستان در برابر ایران در 2 بازی رفت و برگشت

چند ماه بعد از اولین بازی بین افغانستان و ایران، این بار دولت افغانستان از تیم ملی فوتبال ایران دعوت کرد تا برای یک بازی دوستانه به کابل سفر کند و ایران نیز به این دعوت پاسخ مثبت داد و نتیجه این بازی هم یک بر صفر به نفع افغانستان خاتمه پیدا کرد.

سفر تیم ملی فوتبال ایران به افغانستان در سوم شهریور/سنبله سال 1320، اولین سفر خارجی این تیم بود که این به همت مجتمع فوتبال ایران انجام شد.

اکثریت اعضای تیم ملی فوتبال که «حسین صدقیانی» مربی آنها بود از اهالی مشهد بودند.

بازی تیم ایران در افغانستان همزمان با جنگ دوم جهانی بود و  بسیاری از فوتبالیست‌های مشهور ایرانی که نظامی هم بودند، به دلیل درگیری‌های مربوط به جنگ اجازه سفر با تیم ملی را پیدا نکردند.

این بازی را یک داور و یک کمک داور از هند قضاوت می کردند و ایران با یک ضربه پنالتی مغلوب افغانستان شد.

هر چند که نتیجه این بازی در مطبوعات با تساوی بدون گل ثبت شده است در حالی که گزارش رسمی سفارت ایران در کابل برای مقامات وزارت خارجه ایران نشان می‌دهد تیم ملی در این بازی شکست خورده است.

در سال 1328 خورشیدی تیم فوتبال «آریانا» به دعوت دولت ایران به این کشور اعزام شد و 3 بازی دوستانه با تیم‌های ایرانی انجام داد که در یک بازی برنده و در 2 بازی دیگر بازنده شد.

http://cdn.persiangig.com/preview/GlgsC8UxAY/large/13960129001112_PhotoI.jpg

دکتر غلام نژند، حمید مبارز، دکتر فتاح نجم، انور قندهاری، سرور ایوبی و وحید اعتمادی از معروف ترین بازیکنان تیم آریانا بودند.

 انجمن ملی المپیک افغانستان در سال 1329 خورشیدی از تیم معروف «تاج» (استقلال فعلی) تهران دعوت به عمل آورد تا با تیم ملی این کشور بازی کند. این بازی در کابل برگزار شد که با استقبال خوبی هم روبرو شد و تیم تاج موفق شد که این بازی را با نتیجه 3 بر 2 به سود خود پایان دهد.نوشته شده در : چهارشنبه 30 فروردین 1396  ساعت :02:12 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

درباره ما

باسلام /آیا گمان می کنی وجود ناچیزی هستی؟حال آنکه در تو،جهان بزرگ پیچیده و خلاصه شده است. امام علی (ع)/ این وبلاگ محل درج مسائل و اتفاقات و مسایل مورد علاقه شخص بنده می باشد که از سراسر اینترنت و گاه تحقیق های بنده می باشد. سعی بنده بر این بود که در این وبلاگ بتواند به نحو احسن بتواند اهداف خود را بپیماید که این امر نیز جز با نظرات گرم شما کاربر محترم تحقق نمی یابد پس نظرات گرم خود را که برهر چه بهتر شدن این وبلاگ و مطالب وبلاگ ارسال بفر مایید

بایگانی

آمار بازدیدها

  • کل بازديد : 951041
  • تعداد کل مطالب : 1240
  • تعداد کل نظرات : 86
  • تاریخ ایجاد وبلاگ : جمعه 8 دی 1391 

تماس با ما

پست الکترونيکي : aligoharsamimi@gmail.com
وب سایت :

خبرنامه