غذا و ظروف ایرانی در دید سیاح فرانسوی

ژان باتیست تاورنیه بارها به ایران سفر کرده و رهاورد این سفرها، سفرنامه‌ای است که شرح دیدارهای او از مشرق‌زمین است. در این سفرنامه، تاورنیه نگاه چندان مثبتی به آنچه در ایران دیده است، ندارد. او آثار و بناهای ایران و رفتار ایرانیان را اغلب در قیاس با فرانسویان کوچک می‌داند.

به گزارش دنیای اقتصاد، با این همه به دلیل رفت و آمد وی با دربار و اینکه شاه همواره از مشتریان جواهرات او بود، اطلاعات بسیار دست اولی را از دربار ایران و مردم در عهد صفویه می‌دهد. سفر اولش در زمان شاه صفی و سفرهای دیگرش در زمان شاه عباس دوم و شاه سلیمان صورت گرفت. وی در بخشی از سفرنامه خود به توصیف غذا و ظروف مورد مصرف ایرانیان می‌پردازد که در ادامه با مقداری تعدیل به ذکر آن می‌پردازیم.

 

ادامه مطلب

نوشته شده در : شنبه 30 بهمن 1395  ساعت :09:54 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

خستگی‌ناپذیری یک جراح با وجود 68 سال کار بی‌وقفه+تصاویر

خبرگزاری فارس،‌ آلا که جراح عمومی در روسیه است 89 سال دارد و الان 68 سال است که به جراحی در بیمارستانی در ریازان روسیه مشغول است. 

 

این جراح مؤفق و سالخورده که قصد بازنشست شدن ندارد، همانند روزهای جوانی کارش را با دقت انجام می‌دهد و جزء پزشکان مسؤلیت‌پذیریست که در اتاق جراحی با حواس جمع بر سر بیمار حاضر می‌شود و جراحی‌اش را بدون خطا و آسیب به بیمار به پایان می‌رساند.

در ادامه مطلب

 

 

ادامه مطلب دارد

نوشته شده در : شنبه 30 بهمن 1395  ساعت :05:23 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

اطرافیان‌‌تان، شما را ۲۰ درصد جذاب‌تر می‌بینند

دکتر «دِبرا لافتمن» و «ایوا ریتوا» از محققان مرکز مک‌گرو-هیل مطالعه جدیدی را انجام دادند تا مشخص شود میزان جذابیت هر شخص از نظر خود با میزان جذابیت او از نظر دیگران چقدر تفاوت دارد.

دکتر ریتوا در این بررسی ابعاد روانشناختی را در افراد مورد تحلیل قرار داد و دکتر لافتمن ابعاد فیزیکی افراد را مطالعه کرد. این محققان دریافتند اتفاقاتی شبیه مشکل پوستی، آفتاب‌سوختگی، چروک‌های دور چشم، اگزما و چاقی از جمله مواردی محسوب می‌شود که هر فرد را در مورد قضاوت دیگران دچار نگرانی می‌کند.

این بررسی نشان داد خانم‌ها بیشتر نگران قضاوت دیگران هستند و در این زمینه ابعاد فیزیکی خود را معمولا از آنچه که به نظر دیگران می‌رسد ضعیف‌تر می‌بینند. همین مسئله باعث می‌شود استفاده از کرم‌های نرم‌کننده، جراحی‌های زیبایی، لیزردرمانی، لیپوساکشن و در خانم‌ها افزایش یابد.

در این بررسی مشخص شد اطرافیان، هر یک از ما را 20 درصد بهتر از آنچه که در مورد خودمان تصور می‌کنیم، می‌بینند. این مسئله به آن دلیل است که وقتی در آینه نگاه می‌کنیم، بر اساس آنچه که می‌بینیم خودمان را قضاوت می‌کنیم. تمام آنچه که می‌بینیم بازتاب تصویری است که آینه منتشر می‌کند و در این اتفاق شخصیت و ابعاد درونی خود را مورد توجه قرار نمی‌دهیم.

این محققان می‌گویند: اگرچه موی براق،‌ پوست سالم و اندام متناسب می‌تواند از نظر دیگران اهمیت داشته باشد، ولی نکته مهم این است که اطرافیان هر یک از ما را به عنوان مجموعه‌ای از عوامل فیزیکی و روانی مورد تحلیل قرار می‌دهند.

دکتر ریتوا اظهار داشت: همان اندازه که مشخصه‌های فیزیکی و بیرونی می‌تواند قابل اهمیت باشد، قابلیت‌های درونی از جمله اعتماد به نفس و خودآگاهی می‌تواند در افزایش جذابیت ما نزد دیگران تأثیرگذار باشد.

ادامه مطلب ندارد

نوشته شده در : شنبه 30 بهمن 1395  ساعت :04:13 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

روسیه بدهی 100میلیارد دلاری شوروی را پرداخت

ایرنا،در زمان حاضر آخرین بدهی شوروی سابق 125 میلیون دلار برجای مانده از طلب یوگسلاوی سابق سهم بوسنی و هرزه گوین است که برنامه ریزی پرداخت آن در حال انجام است.
وزارت دارایی روسیه روز جمعه اعلام کرد که توافقنامه پرداخت این بدهی برای امضا آماده شده است و مسکو تا تابستان آینده آن را می پردازد.
وزارت دارایی روسیه افزوده است: تازه ترین رقم پرداخت شده بابت بدهی شوروی سابق به مقدونیه شصت میلیون و 600 هزار دلار بود که روز چهارشنبه پرداخت شد.
این قرض اتحاد شوروی بابت واردات کالا از یوگسلاوی سابق به وجود آمده بود.
اتحاد شوروی هنگام فروپاشی 96.5 میلیارد دلار بدهی و 158 میلیارد دلار طلب خارجی داشت.
روسیه سال 1998 توانست حدود 10 میلیارد دلار از بدهی خارجی شوروی سابق را بخشودگی بگیرد، اما با احتساب بهره های بالا، جمع آن به حدود 100 میلیارد دلار رسید، ولی در 25 سال گذشته پرداخت کرد.
بخش عمده طلب های خارجی شوروی هم به کشورهایی اعطا شده بود که توان بازپرداخت نداشتند و روسیه آنها را بخشید.
به عنوان مثال، روسیه 90 درصد بدهی 10 میلیارد دلاری کره شمالی و 29 میلیارد دلار از بدهی 32 میلیارد دلاری کوبا به شوروی سابق را بخشید.

------------------------------------------------------------------------------

باز هم صد رحمت به روسیه که با پوتین توانست تا حدود نسبتا عالی اقتصاد کشورش رو به رشد برسونه حالا باید دید با این تحریم ها چگونه می خوان کنار بیان
 

ادامه مطلب ندارد

نوشته شده در : جمعه 29 بهمن 1395  ساعت :08:21 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

سرود ملی کدام کشورها بی‌کلام است؟

خبرگزاری فارس، سرود ملی هویت اصلی یک کشور را تشکیل می‌دهد و در مراسم رسمی سرود مهم‌ترین معرفی نامه برای یک کشور و ملت است.

کشور یونان طولانی‌ترین سرود ملی را در جهان دارد و این موسیقی که توسط شخصی به نام «دیونیسیوس سولوموس» ساخته شده است 158 بند مجزا را شامل می‌شود و البته اجرای نسخه کوتاه شده آن بیشتر از 5 دقیقه به طور می‌انجامد.

سرود ملی کشورهای کلمبیا، سنِگال،‌ بلژیک و اکوادور توسط نخست وزیر یا رئیس جمهور آنها نوشته شده است و سرود ملی ژاپن در بین تمام کشورها قدیمی‌ترین کلمات را شامل می‌شود که از قرن نهم میلادی تا امروز به همین شکل باقی مانده است.

قطر با 32 ثانیه کوتاه‌ترین سرود ملی در جهان را دارد و البته به تازگی یک نسخه ویرایش شده از آن با طول بیشتر در مراسم رسمی به اجرا درمی‌آید.

اما در بین این موارد سرود ملی کشورهای اسپانیا، بوسنی، کوزوو و سن‌مارینو هیچ کلمه و عبارتی را شامل نمی‌شود و فقط موسیقی اجرا می‌شود.

ادامه مطلب

نوشته شده در : جمعه 29 بهمن 1395  ساعت :03:18 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

دزدی صدقه رابین هود

رضا پور شیخ

برای اولین بار که کتاب بینوایان را خواندم خیلی از ژان وال ژان خوشم اومد مرد بزرگی بود و بعداً که سریالش را دیدم، فهمیدم اولین بار هم بخاطر اینکه یک بچه کوچک گرسنه بود از نانوایی دزدی کرد و چون قانون ما نقص دارد این جور کارهای اخلاقی و خوب را درک نمی کند و بهمین خاطر این مرد نیک را بخاطر قانون شکنی مجازات کردند و در زندان هم به خیلی ها کمک کرد با شکستن قانون ناقص و ساختگی اونها...

به ادامه مطلب مراجعه کنید

 

ادامه مطلب

نوشته شده در : پنج شنبه 28 بهمن 1395  ساعت :02:47 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

تصاویری زیبا از انجماد دریاچه بایکال روسیه

دریاچه بایکال که بزرگ‌ترین منبع آب شیرین جهان به شمار می‌رود در جنوب سیبری و در کشور روسیه قرار دارد.

این دریاچه هفتمین دریاچه بزرگ جهان است و در فهرست میراث جهانی قرار دارد، هم‌چنین عمیق‌ترین دریاچه جهان نیز محسوب می‌شود.

دریاچه بایکال دارای زلال‌ترین آب در میان دریاچه‌های جهان است و با قدمتی 25 میلیون ساله، قدیمی‌ترین دریاچه جهان نیز به‌شمار می‌آید.

حجم آب شیرین دریاچه بایکال از مجموع آب‌های دریاچه‌های بزرگ در آمریکا بیشتر است. به علت سردی هوای محدوده این دریاچه مردم منطقه اکثرا به دامداری مشغول هستند.

تصاویر زیبایی از انجماد دریاچه بایکال در ادامه مطلب می توانید مشاهدهکنید که به تازگی تهیه شده است. 

ادامه مطلب

نوشته شده در : چهارشنبه 27 بهمن 1395  ساعت :09:21 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

دروغ است

شخصی خیلی بد کار مرد.حتی خانواده او هم از مرگش ناراحت نشدند.یکی از نزدیکانش او را به خواب دید و از او پرسید:خداوند بزرگ با تو چه کرد.

مرد جواب داد:آنچه در باره فشار قبر و سوال نکیر و منکر از علما ودینداران شنیده بودم همه دروغ بود.چون بالافاضله بعد از مرگ،دست و پای مرا گرفتند و به سرعت در آتش پرتابم کردند.

طنزهای شیرین زهرالربیع؛بازنوینسی مجید شفیعی،نشر پیدایش،چاپ دوم 1390

ادامه مطلب ندارد

نوشته شده در : سه شنبه 26 بهمن 1395  ساعت :07:20 ق.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

آموزش یک روزه

زنی می خواست که پسرش آهنگر شود.اورا پیش آهنگری برد و گفت:می خواهم پسرم آهنگری را زودتر یاد بگیرد.

پسر تا غروب پیش استاد ماند تا مادرش آمد و او را برد.فردای آن روز خبری از پسر نشد.استاد آهنگر زن را در بازار دید و گفت :پس چرا پسرت را نیاوردی.

زن گفتکه آهنگری کار بسیار ساده است.آهن را در کوره می گذارند.وقتی خوب داغ شد اگر آن را بکوبند بیل می شود اگر بخواهند چاقو بسازند آن را دراز می کنند  و هر وقت بخواهند شمشیر بسازند آن را کج می کنند.

استاد آهنگر گفت:چه پسر باهوشی!خدا حفظش کند.در عرض یک روز هم آهنگری را آموخت و هم آن رابه مادرش آموزش داد.

طنزهای شیرین زهرالربیع؛بازنویسی مجید شفیعی،نشر پیدایش چاپ دوم 1390

ادامه مطلب ندارد

نوشته شده در : سه شنبه 26 بهمن 1395  ساعت :07:15 ق.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

قضیه ریاضی فرما

یکی از مشهورترین مسائل حل نشده ریاضی آخرن قضیه فرما بوده است.این قضیه درباره معادله به شکل  است که در آن x,y.z و n اعداد طبیعی با فرض هستند.مثال های زیر نمونه هایی از چنین معادله ای هستند :

پی یر فرما ریاضی دان معروف فرانسوی در قرن هفدهم میلادی در حاشیه یکی از کتاب های یادداشتی نوشت حاکی از این که معادله هایی به این شکل فقط برای 1 و 2=n دارای جواب هستند.

فرما در یادداشت هایش یادآور شد که برای این قضیه اثباتی کشف کرده است اما حاشیه کتاب باریک است و جای نوشتن اثبات را ندارد!طی سالیان متمادی،ریاضی دان های برجسته ای برای اثبات این قضیه تلاش کرده اند.هر چند وقت یک بار جامعه ریاضی امیداور از حل این مسئله،نتایجی را اعلام می کرد ولی پس از مدت کوتاهی متوجه نارسا بودن اثبات می شدند.بالاخره در سال 1994 آندره وایلز  (Andrew Wiles)استاد ریاضی دانشگاه پریسون آمریکا موفق به ارائه اثبات درست و کامل این قضیه شد و این تلاش 300 ساله به نتیجه رسید.

(کسی این وسط نبود به طرف بگه مگه کاغذ قحطی بود که جواب و اثبات مسئله رو ننوشتی یا این که می خواستی کلا جامعه رو سرکار بزاری )

ادامه مطلب ندارد

نوشته شده در : دوشنبه 25 بهمن 1395  ساعت :04:38 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

تعداد صفحات : 2   12

درباره ما

باسلام /آیا گمان می کنی وجود ناچیزی هستی؟حال آنکه در تو،جهان بزرگ پیچیده و خلاصه شده است. امام علی (ع)/ این وبلاگ محل درج مسائل و اتفاقات و مسایل مورد علاقه شخص بنده می باشد که از سراسر اینترنت و گاه تحقیق های بنده می باشد. سعی بنده بر این بود که در این وبلاگ بتواند به نحو احسن بتواند اهداف خود را بپیماید که این امر نیز جز با نظرات گرم شما کاربر محترم تحقق نمی یابد پس نظرات گرم خود را که برهر چه بهتر شدن این وبلاگ و مطالب وبلاگ ارسال بفر مایید

بایگانی

آمار بازدیدها

  • کل بازديد : 951036
  • تعداد کل مطالب : 1240
  • تعداد کل نظرات : 86
  • تاریخ ایجاد وبلاگ : جمعه 8 دی 1391 

تماس با ما

پست الکترونيکي : aligoharsamimi@gmail.com
وب سایت :

خبرنامه