امروز از تاریخچه استعمال تریاک بدانیم

تابناک با تو|تریاک عصاره در هوا خشک شده گل خشخاش است که با تیغ کشیدن به دور کاسبرگ این گل به دست می‌آید.

تریاک از ترکیبات مختلفی تشکیل می‌شود که از طریق تأثیر بر سلسله اعصاب مرکزی موجب تخفیف احساس درد در بدن می‌شوند

کشت خشخاش نخستین بار ۳۴۰۰ سال پیش از میلاد در جنوب میان‌رودان صورت گرفت. بعدها به آشوریان و سپس به بابلیها منتقل شد و از آن جا به مصر راه یافت و بازرگانان تریاک را از مصر به کارتاژ، یونان واروپا ‌بردند.

تریاک با حمله اسکندر به ایران و هند راه یافت و در قرن چهارم میلادی به چین هم رسید. از قرن هفده تجارت تریاک در چین شکل منظمی پیدا کرد و با گسترش مصرف آن ویژگی اعتیادآوریش مشخص شد که باعث شد دولت چین در سال ۱۷۲۹ مصرف آن را ممنوع کند؛ امّا انگلیسی‌ها برای افزایش صادرات خود و بهبود ذخایر ارزی‌شان، چینی‌ها را به مصرف تریاک که در هند کاشته می‌شد تشویق کردند.

مخالفت امپراتور چین با بارگیری محموله‌های تریاک در بنادر این کشور به دو جنگ تریاک در ۱۸۴۰ و ۱۸۵۸ میان بریتانیا و چین منجر شد.

چین در هر دو جنگ شکست خورد و انگلیسی‌ها تجارت تریاک را در سراسر چین به‌دست آورد تا جائی که در سال ۱۹۰۵ بیش از یک ‌چهارم مردان چینی به تریاک اعتیاد داشتند.

در ايران كشت ترياك در دوره سلسله صفويه گسترش یافت. فرير، طبيب و جراح كمپانی انگليسی هند شرقی كه در سال 1087 ه. ق از ايران ديدن كرده، در سفر نامه خود می نويسد: ايراني ها هر وقت بخواهند كيفور شوند، ترياك مصرف می كنند و در بين آنان ضرب المثلی وجود دارد كه می گويند: در كرمان از هر سه نفر چهار نفرشان ترياكی هستند!

گیاه خشخاش در هر زمینی که بتوان گندم کشت کرد، به عمل می آید؛ از آنجا كه انگليسی ها ترياك ايران را به قيمت خوبـی می خريدند، كشاورزان دست از كاشت گندم و ديگر محصولات كشاورزی كشيدند و قسمت زيادی از كشتزارهای گندم را به كشت خشخاش اختصاص دادند، به طوری كه ترياك به صورت يكی از مهم ترين كالاهای صادراتی ايران درآمد.

ادامه مطلب ندارد

نوشته شده در : سه شنبه 7 دی 1395  ساعت :11:30 ق.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

چرا خوردن شکلات سگ ها را می کشد؟

تابناک با تو| بنا بر این گزارش، شکلات حاوی ماده شیمیایی موسوم به تئوبرومین است؛ تئوبرومین که یک نوع آلکالوئید است در کاکائو و چای یافت می شود و ساختاری شبیه کافئين دارد. این ماده شیمیایی موجود در شکلات خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و برای انسان ها محرک، نشاط آور و ضدسرفه است؛ اما همین ماده باعث مسمومیت کشنده سگ ها می شود و خوردن مقدار ناچیزی از شکلات در کمتر از نصف روز و دوازده ساعت اثرات و عوارض بیماری و مسمومیت را در سگ ها ظاهر می کند.
بالا رفتن درجه حرارت بدن سگ، اسهال، افزایش سرعت تنفس و ضربان قلب، استفراغ، تشنج های عصبی از جمله این عوارض هستند.

چه زمانی شکلات کشنده خواهد بود؟

تئوبرومین موجود در شکلات بر اساس نوع و کیفیت شکلات متفاوت است. شکلات شیر ۰.۰۲ درصد تئوبرومین دارد اما این نسبت در شکلات تلخ ۱.۴ درصد است. اگر وزن سگ ۲۰ کیلوگرم باشد، خوردن ۲.۷ کیلوگرم شکلات شیر و ۴۵۰ گرم شکلات تلخ او را مسموم خواهد کرد.
اگر سگی مبتلا به مسمومیت با تئوبرومين باشد، باید او را به سرعت به دامپزشکی برد، در غیر این صورت می توان به سگ، مایع پیروکسید هیدروژن خوراند تا منجر به خالی شدن معده او شود.
تابناک با تو

ادامه مطلب ندارد

نوشته شده در : دوشنبه 6 دی 1395  ساعت :10:45 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

درباره ما

باسلام /آیا گمان می کنی وجود ناچیزی هستی؟حال آنکه در تو،جهان بزرگ پیچیده و خلاصه شده است. امام علی (ع)/ این وبلاگ محل درج مسائل و اتفاقات و مسایل مورد علاقه شخص بنده می باشد که از سراسر اینترنت و گاه تحقیق های بنده می باشد. سعی بنده بر این بود که در این وبلاگ بتواند به نحو احسن بتواند اهداف خود را بپیماید که این امر نیز جز با نظرات گرم شما کاربر محترم تحقق نمی یابد پس نظرات گرم خود را که برهر چه بهتر شدن این وبلاگ و مطالب وبلاگ ارسال بفر مایید

بایگانی

آمار بازدیدها

  • کل بازديد : 951043
  • تعداد کل مطالب : 1240
  • تعداد کل نظرات : 86
  • تاریخ ایجاد وبلاگ : جمعه 8 دی 1391 

تماس با ما

پست الکترونيکي : aligoharsamimi@gmail.com
وب سایت :

خبرنامه