افزایش حافظه با نور آبی

محققان کره‌ای یک پروتئین حساس به نور انسانی-گیاهی ساخته‌اند که به طور موثری کانال‌های کلسیمی را دستکاری کرده و می‌تواند به تقویت حافظه و درمان اختلالات حافظه‌ای کمک کند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، محققان حوزه ژنتیک نوری، با ایجاد یک پروتئین مشترک انسانی-گیاهی به نام OptoSTIM1 به دستاوردهای جدیدی در زمینه افزایش حافظه دست یافته‌اند. این گروه تحقیقاتی در کره جنوبی توانسته‌اند با ساخت مولکول پروتئینی OptoSTIM1، فرآیند مربوط به کنترل دقیق کانال‌های کلسیمی سلول‌ها را در موجودات زنده دستکاری کنند.

یون‌های کلسیم در بسیاری از فرآیندهای سلولی از جمله انقباض، برانگیختگی، رشد، تمایز و مرگ سلول‌ها نقش دارند. کمبود کلسیم شدید با نارسایی‌های قلبی، اختلالات ذهنی و ضعف عضلانی ارتباط دارد.

تلاش‌های قبلی در خصوص کنترل دقیق کانال‌های یونی به کمک داروها و محرک‌های الکتریکی به اندازه کافی برای دستیابی به نتایج دلخواه کارآمد نبودند؛ اما این اختراع جدید توانسته است فرآیند کنترل انتخابی کانال‌های کلسیمی را متحول کند.

در فتوژنتیک یک گیرنده گیاهی حساس به نور و یک پروتئین حیوانی که کانال‌های یونی در غشا سلول را تحت تاثیر قرار می‌دهد با هم ترکیب و به سلول‌های مورد نظر معرفی می‌شوند. آنها در کنار یکدیگر عمل می‌کنند و به محرکی که شامل یک طول موج نوری ویژه است، پاسخ می دهند. این امر در نهایت موجب می‌شود که سلول‌ها، یک کانال یونی ویژه را باز یا بسته کنند.

این گروه محققان کره‌ای یک گیرنده نوری پروتئینی به نام کریپتوکروم دو را از گیاه گلدار کوچکی با نام علمی Arabidopsis thaliana استخراج کرده و این گیرنده را با پروتئینی به نام (STromal Interaction Molecule 1 (STIM1 که تقریبا در تمام جانوران یافت می‌شود و کانال‌های سلولی یون کلسیم را باز می‌کند، ترکیب کرده‌اند. آنها با این روش یک مولکول ترکیبی به نام OptoSTIM1 ساخته‌اند که در سلول‌ها جای‌گذاری می‌شود.

وقتی نور آبی به سلول‌های دارای OptoSTIM1 برخورد می‌کند، این سلول‌ها را تحریک می‌کنند تا کانال‌های کلسیمی خود را باز کنند و به این ترتیب جریانی از یون‌های کلسیم از خارج سلول به درون آن راه پیدا می‌کند. میزان یون‌های کلسیمی که سلول دریافت می‌کند زیاد است و لذا کارایی OptoSTIM1 بسیار بهتر از مولکول‌های فتوژنتیکی قبلی است زیرا گیرنده نوری که از این گیاه به دست آمده، کارآیی بسیار بالایی دارد.

 

رهاسازی و جذب یون کلسیم نقش مهمی در سلول‌های مغزی و عملکرد آنها دارد. هیپوکامپ بخشی از مغز است که حافظه را کنترل می‌کند، لذا محققان سلول‌های کشت شده این بخش از مغز را در آزمایشگاه مورد آزمایش قرار داده و دریافتند که در این سلول‌ها نیز جریان کلسیمی با تماس با نور آبی در داخل سلول‌ها به راه می‌افتد. این موضوع امیدهای تازه‌ای برای تقویت حافظه به محققان داده است و آنها امیدوارند با مولکول جدید، راهی برای درمان اختلالات مغزی مرتبط با حافظه پیدا کنند.

ادامه مطلب

نوشته شده در : یک شنبه 29 شهریور 1394  ساعت :10:28 ق.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

عمل پیوند سر

والری اسپیریدونوف

ولین پیوند سر انسان احتمالا  در دسامبر سال 2017 میلادی  انجام خواهد شد.  سرجیو کاناوِرو جراح ایتالیایی  که مبتکر این  عمل است  آن را انجام خواهد داد.  همانطور که « سپوتنیک» گزارش داد این عمل ممکن است روی  والری سپیریدونوف، برنامه نویس روس که از  یک بیماری  لاعلاج رنج می برد انجام شود و جین سیاپین جراح چینی  ممکن است دستیار جراح ایتالیایی  باشد.

جین سیاپین 53 ساله  رئیس مرکز  میکرو جراحی  دانشگاه پزشکی  خاربین است. در سال 1996 میلادی در  مرکز میکرو جراحی « لوئیس ویل»  کار میکرد. پژوهش ها و آزمایش های ماقبل کلینیکی  در پیوند بافت های زنده به انجام رساند. در سال 1998 میلادی  او به همراه گروهی از متخصصان در « لوئیس ویل» ثابت کرد که پیوند  بافت های کامپوزیت انجام پذیر است.  متخصصان جوش خوردن  درازمدت  بافت پیوندی  در  خوک در زمینه  درمان سه گانه تضعیف کننده ایمنی بدن را معرفی کردند.  تا کنون، گروه  جین در  دانشگاه پزشکی خاربین حدود هزار  عمل جراحی  در پیوند  سر در موش ها به انجام رسانده است.  برای نخستین بار  در سال 2013 او توانست  سر یک موش را به موش دیگر پیوند بزند.

جین سیاپین  در  مصاحبه با « سپوتینک  چاینیز»  در باره این رویداد غلو نمی کند.

« در واقع  ما هنوز  با کاناوِرو  موضوع عمل  پیوند سر  بر بیمار روس را بررسی نکردیم.  همکاری ما  فعلا  به  شرکت  مشترک در  کنفرانس چندی پیش علمی خلاصه می شود که  توسط دانشگاه پزشکی  خاربین در چین برگزار شد.  در سمپوزیموی در آمریکا با  کاناوِرو ملاقاتی داشتیم و در آنزمان در باره امکان  انجام پژوهش های  آزمایشی ماقبل کلینیکی صحبت کردیم.  اما  بطور مشخص در باره  انجام عمل روی  بیمار روس  صحبت نشد.  بعلاوه زمان مشخص و محل انجام عمل نیز  معین نشده است.  من والری سپیریدونوف را وقتی در آمریکا بودم دیدم اما  مسائل مرتبط با عمل جراحی را  بررسی نکردم.  زیرا من خودم هنوز  بطور نهایی  تصمیم نگرفتم که آیا این عمل را انجام خواهم داد یا نه.  فعلا مشغول  تحقیقات  بنیادی  علمی هستیم.  در فرایند کارها،  ما مهارت های عملی کسب کردیم.  زیرا از نظر مقیاس، پیوند سر  با پیوند هیچ یک از اعضای دیگر بدن قابل مقایسه نیست! من حتی نمی دانم این عمل چند ساعت طول خواهد کشید و آیا  اصلا انجام چنین عملی ممکن است.  هم اکنون ما فقط در مرحله  پژوهش های  علمی قرار داریم».

 به گفته  پزشک چینی،  موفقیت در  چنین عملی  یک جهش بزرگ در تاریخ پزشکی خواهد بود که انگیزه نیرومندی برای تکامل  عرصه های مختلف  علم طب خواهد بود.  اگر در باره  تکامل انسان صحبت شود،  چنین عملی  امکان نجات  زندگی بیمارانی را که در مرز مرگ قرار دارند  را فراهم خواهد ساخت. بیمار از امکان تئوریک برای ادامه زندگی  برخوردار می شود.  اکنون فاقد نتایج عملی هستیم ولی از نظر تئوریک این کار ممکن است.

« عمل جراحی پیوند سر  یک بخش کاملا جدید طب است، زیرا تا کنون توسط هیچ کس روی هیچ بیماری انجام نشده است.  ما تجربه ای در این زمینه نداریم. اگر  از نقطه نظر پزشکی صحبت شود،  سر انسان عضوی حاوی سیستم پیچیده  سازماندهی است.  در این عرصه، من و  همکارانم 20 سال است که تحقیقاتی به انجام می رسانیم. به عنوان مثال مسأله رد سیستم ایمنی بدن. اواخر قرن گذشته،  روش های مختلف درمان را در این جهت  طراحی کردیم.  طی 16-15 سال گذشته  تجربیات  بزرگ  کلینیکی  در  درمان جامع سیستم ایمنی  اندوخته شده است که تأثیر  خوبی دارد.  روش درمان رد سیستم ایمنی  ما در  کلینیک ها  مورد استفاده قرار می گیرد  و انجام  موفق  عمل های جراحی پیوند اعضا  از جمله پیوند صورت را ممکن می سازد. ما عملا  مقابله با فرایند های  رد سیستم ایمنی را آموختیم.  جنبه های  مختلف  مسأله رد سیستم ایمنی را مطالعه کردیم از جمله ریسک های مابعد عمل جراحی.  تمام این  تحقیقات  کمک بزرگی برای  رشته پیوند اعضاست».

افکار  اجتماعی و  متخصصان نظر متفاوتی نسبت به امکان  عمل پیوند سر  ابراز می کنند.  تعدادی  معتقدند که انجام این عمل اصولا ممکن است ولی به موفقیت آن باور ندارند و بعضی ها این عمل را یک ماجراجویی می نامند. جین سیاپین جراح چینی در رابطه با انتقاد از   انجام این عمل  گفت: «در جامعه معاصر  همیشه بحث هایی در باره  تحقیقات پیشرفته  در می گیرد. بحث در باره این موضوعات  در جامعه عالی است، هر کسی باید نظر خود را بیان کند.  جستجوی  مشترک راه حل  همیشه  خوب است.  ما بنوبه خود  از جنبه علمی بحث می کنیم. نهایتا می توانیم  به این تصمیم برسیم که آیا اصلا نیازی به انجام چنین عملی  هست؟  به نظر من، این یک دیدگاه جدید  پزشکی است.  شخص بیمار خواهان انجام  چنین عملی است و فعلا در هیچ کشور جهان نمی توان  جان بیماران مبتلا  به  بیماری آتروفی عضلانی نخاع را نجات داد.  از نقطه نظر  تئوری برای درمان این بیماری باید  هم عمل جراحی انجام شود و  هم از روش های درمانی بهره گرفت که ما  سعی می کنیم آنها را بیاموزیم. یادگیری این روش ها  اهمیت زیادی برای بشریت خواهد داشت».

ادامه مطلب

نوشته شده در : یک شنبه 29 شهریور 1394  ساعت :10:21 ق.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

بزرگترین عنکبوت کشف شده در انگلستان +تصاویر

مته اوفیلد" حین استراحت در حیاط منزل مسکونی اش در وایستابل، در کنت انگلستان متوجه حرکت سریع یک حشره از روی پای خود شد. 

وی پس از گرفتن یک عنکبوت و قرار دادن آن درون یک ظرف شیشه ای موفق به شکار بزرگترین عنکبوت در این مطقه شد. 

به گفته تیم محقق و حشره شناس دانشگاه آکسفورد انگلستان پس از مشاهده این عنکبوت که دارای یک بدن قهوه ای سیاه یا تیره و اغلب با درخشش سبز در دندان های نیش خود است، اعلام کردند که این عنکبوت کشف شده  با طول بدن 2.5 سانتی متری بزرگترین عنکبوت در این منطقه از انگلستان است. 

اگرچه سم این عنکبوت برای انسان خطرناک نیست اما برای دیگر حشرات و برخی از جوندگان کوچک سم وارد شده خاطره تلخی را با طعم مرگ بر جای خواهد گذاشت.

تصاویر در ادامه مطلب

ادامه مطلب

نوشته شده در : جمعه 27 شهریور 1394  ساعت :07:13 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

پدیده ‎عجیب و نادر ‎در سواحل ‎آفریقا‎+تصاویر

این نام در اصل به قشر ضخیم و کف گونه ای اشاره دارد که در ساحل مشاهده می گردد و دلیل اصلی بوجود آمدن آن طوفانهای سهمگینی است که باعث تجزیه شدن نمک آب و موجودات خاص زیر دریایی می شود و نتیجه این تراکنش بوجود آمدن این فوم مانند هاییست که شکلی زیبا و عجیب و منحصر به فرد به شهر کیپ تاون می بخشد.ساحل کاپوچینو پدیده نادری که هر ۱۰ سال یکبار دیده می شود.

تصاور در ادامه مطلب

ادامه مطلب

نوشته شده در : جمعه 27 شهریور 1394  ساعت :07:11 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

داستان مرغ سرکنده‌ای که ۱۸ ماه زنده ماند+تصاویر

روز ۱۰ سپتامبر سال ۱۹۴۵ لوید اولسون و همسرش کلارا مثل خیلی روزهای دیگر در مزرعه‌شان در فروتای کلرداو مشغول سر بریدن مرغ‌هایشان بودند.اولسون سر مرغ‌ها را جدا می‌کرد و همسرش مرغ‌های سربریده را پاک می‌کرد. اما یکی از چهل پنجاه مرغی که آن روز از زیر تیغ آقای اولسون رد شد، با بقیه متفاوت بود.

به ادامه مطلب مراجعه کنید

ادامه مطلب

نوشته شده در : پنج شنبه 26 شهریور 1394  ساعت :09:33 ق.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

بیماری هزار چهره در مردان چیست؟

به نقل از باشگاه خبرنگاران، سالانه حدود 5 میلیون مرد آمریکایی دچار افسردگی هستند.

بر اساس یک کلینیک افسردگی، این حالت در مردان و زنان باعث ایجاد غم شده و انگیزه آن‌ها را در انجام کارهای هیجانی از بین می‌برد.

در ادامه مطلب به برخی علائم افسردگی در مردان اشاره می‌گردد:

ادامه مطلب

نوشته شده در : پنج شنبه 26 شهریور 1394  ساعت :09:32 ق.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

چهار نرم افزار پیام رسان که احتمالاً تا کنون اسمی از آن ها نشنیده اید

میخواهید در حال صحبت کردن با دوستانتان محصولات خود را هم بفروشید؟ چین این نرم افزار را برای شما تولید کرده است. به یک مسنجر با 10,000 استیکر نیاز دارید؟ Line از ژاپن این نیاز را پوشش میدهد.

در چند سال اخیر پیامک زدن دیگر کاربرد خود را از دست داده است، میلیاردها نفر در سراسر دنیا به سمت استفاده از نرم افزارهای پیام رسان رفته اند.

به ادامه مطلب مراجعه کنید

ادامه مطلب

نوشته شده در : پنج شنبه 26 شهریور 1394  ساعت :09:31 ق.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

درباره ما

باسلام /آیا گمان می کنی وجود ناچیزی هستی؟حال آنکه در تو،جهان بزرگ پیچیده و خلاصه شده است. امام علی (ع)/ این وبلاگ محل درج مسائل و اتفاقات و مسایل مورد علاقه شخص بنده می باشد که از سراسر اینترنت و گاه تحقیق های بنده می باشد. سعی بنده بر این بود که در این وبلاگ بتواند به نحو احسن بتواند اهداف خود را بپیماید که این امر نیز جز با نظرات گرم شما کاربر محترم تحقق نمی یابد پس نظرات گرم خود را که برهر چه بهتر شدن این وبلاگ و مطالب وبلاگ ارسال بفر مایید

بایگانی

آمار بازدیدها

  • کل بازديد : 951045
  • تعداد کل مطالب : 1240
  • تعداد کل نظرات : 86
  • تاریخ ایجاد وبلاگ : جمعه 8 دی 1391 

تماس با ما

پست الکترونيکي : aligoharsamimi@gmail.com
وب سایت :

خبرنامه