اطلاعاتی جالب درباره لواشک که شاید تا به حال نشنیده باشید!

قسمتی از دستگاه عصبی ما به نام سیستم لیمبیک، مربوط به احساس لذت است و با یادآوری خاطرات تلخ و شیرین، فعال می‌شود و همان احساسی که در آن زمان خاص در بدن ما رخ می‌دهد، با یادآوری‌اش هم اتفاق می‌افتد.

 
به عنوان نمونه، کسی که معتاد است با دیدن یک سوزن یا شخصی که یک بار از او مواد خریده، هوس می‌کند که سراغ موادمخدر برود! در مورد خوراکی‌ها هم همین اتفاق در مغز ما می‌افتد. به عنوان نمونه مغز با دیدن یا شنیدن نام خوراکی‌های ترشی مانند لواشک یا قره‌قروت یا حتی به یادآوردن آنها، تحریک می‌شود و سیستم گوارشی و بلعمان را فعال می‌کند و به همین دلیل، ما با دیدن و شنیدن نام خوراکی‌های ترشی مانند لواشک، دهانمان آب می‌افتد.
 
چرا اسم لواشک دهان را آب می‌اندازد؟
 
نکته مهمی که باید در این‌باره بگویم این است که سیستم لیمبیک تنها زمانی فعال می‌شود که ما برای یک بار هم که شده، تجربه انجام دادن یک کار یا خوردن یک خوراکی خاص را داشته باشیم. بنابراین کسی که تا به حال لواشک یا آلوچه نخورده باشد به هیچ‌وجه با شنیدن نام آنها دهانش آب نمی‌افتد اما به محض تجربه کردن و لذت بردن از خوردن آنها، این واکنش در دهانش احساس می‌شود.
 
البته نباید از خاطر برد که زیاده‌روی در خوردن این خوراکی‌ها به راحتی می‌تواند کالری مازاد را وارد بدن کند و اضافه وزن به بار آورد. پس با هر تعارفی نباید مقدار زیادی از این خوراکی‌ها را میل کنید؛ زیرا به راحتی چاق خواهید شد؛‌ چیزی که برای خیلی از ما پیش می‌آید و وقتی با چند کیلو اضافه وزن روبه‌رو می‌شویم، اغلب می‌گوییم من که هیچی نمی‌خورم، نمی‌دانم این اضافه وزن از کجا آمده است؟!

ادامه مطلب

نوشته شده در : دوشنبه 31 فروردین 1394  ساعت :12:35 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

یک چرنوبیل دیگر در راه است

انفجار چرنوبیل

بزرگترین تحلیل آماری حوادث اتمی که تاکنون در تاریخ صورت گرفته نشان می دهد به احتمال ۵۰ درصد تا ۲۷ سال آینده فاجعه اتمی دیگری همانند حادثه انفجار اتمی چرنوبیل روی خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، فجایع اتمی چرنوبیل (۱۹۸۶) و فوکوشیما (۲۰۱۱) از جمله بدترین رویدادهایی هستند که بشر با آن سر و کار داشته است.

هر دوی این فجایع در نتیجه ناتوانی دانشمندان و مهندسان در پیش بینی این نکته بوده که حتی کوچکترین نواقصی که در ظاهر کوچک به نظر می آیند می توانند به بروز فجایعی تلخ منجر شوند که تصورش هم دشوار است.

درحالی که هم اکنون در بسیاری از کشورهای جهان تأسیسات اتمی فعال وجود دارد، هدف برخی از دانشمندان این است که به درک بهتری از ذات خطرات بالقوه در این مراکز دست یابند و در این میان کم نیستند پرسشهایی از این دست که: چرنوبیل بعدی چه زمانی روی خواهد داد؟

به تازگی محققانی در دانشگاه ETH سوئیس و دانشگاه Aarhus دانمارک پاسخی برای این پرسش و پرسشهایی مشابه ارایه کرده اند.

این محققان فهرستی از فجایع اتمی دهه های گذشته را تهیه و از آن برای محاسبه احتمال وقوع رویدادهایی مشابه در آینده استفاده کرده اند.

نتیجه گیری نگران کننده این بوده است که به احتمال ۵۰ -۵۰ فاجعه اتمی بزرگی در گوشه ای از جهان تا پیش از رسیدن به نیمه قرن حاضر روی خواهد داد.

در بخشی از گزارش این محققان آمده است: شانس ۵۰-۵۰ وجود دارد که طی ۲۷ سال آینده فاجعه ای در حد و اندازه انفجار اتمی چرنوبیل و یا حتی بزرگتر از آن روی دهد.

 

ادامه مطلب

نوشته شده در : یک شنبه 30 فروردین 1394  ساعت :05:58 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

اثرات منفی استفاده بیش از حد از فیسبوک

بنابر یافته‌های پژوهشگران، استفاده مکرر از فیسبوک با علایم افسردگی در ارتباط است. آنها این مساله را ثابت کرده اند که احساسات، هم مثبت و هم منفی، به راحتی از طریق پست هایی که کاربران در شبکه اجتماعی به اشتراک می گذارند، گسترش می یابد. همچنین، ورود مرتب به فیسبوک بر میزان شادی جوانان تاثیرگذار است. از سوی دیگر، مشارکت منفعل و یا احساس طرد شدن در این شبکه اجتماعی به آثار روانی منفی منجر می شود.

به ادامه مطلب بروید

ادامه مطلب

نوشته شده در : یک شنبه 30 فروردین 1394  ساعت :05:51 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

روت يا ريشه يابي اندرويد چيست؟

 

ریشه‌یابی یا روت‌کردن اندروید ویژه تلفن‌هایی است که سیستم‌عامل اندروید روی آنها نصب است.عملیات ریشه‌یابی دستیابی به تمامی تنظیمات و دسترسی به پرونده‌های پنهان‌شده دستگاهی که توسط کارخانه سازنده طراحی و امنیت‌گذاری شده است مربوط مي شود.

به ادامه مطلب مراجعه کنید

 

ادامه مطلب

نوشته شده در : یک شنبه 30 فروردین 1394  ساعت :02:45 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

5 راهکار طب سنتی بر علیه یبوست را بدانید

با پیاده‌روی به جنگ یبوست بروید! یکی از دلایل اصلی ابتلا به یبوست، کم‌تحرکی و ورزش نکردن است. به گفته بوعلی سینا، اگر مداوم ورزش کنید، هیچ‌گاه دچار یبوست نخواهید شد. البته منظور ورزش‌های سنگین نیست چراکه برخی از ورزش‌ها می‌توانند باعث یبوست شوند. بهترین فعالیت‌های فیزیکی برای رفع یبوست، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و حرکت‌های تقویت‌کننده عضلات شکم هستند. درواقع ورزش کردن و قرار گرفتن در هوای آزاد، نوعی ملین طبیعی محسوب می‌شود.

به ادامه مطلب مراجعه کنید

ادامه مطلب

نوشته شده در : یک شنبه 30 فروردین 1394  ساعت :02:41 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

اظهارات توهم‌بار خطیب مسجدالحرام

شیخ عبدالرحمن السدیس امام و خطیب مسجدالحرام مدعی شد: حمله عربستان سعودی به یمن تحت عنوان طوفان قاطعیت، به تاسی از حمله پیامبر اکرم(ص) به روم پیش از حمله آنها به ایشان صورت گرفته است!

به گزارش شفقنا، السدیس ادعا کرد: «طوفان قاطعیت به منظور حفظ ملزومات پنجگانه‌ای نظیر دین، جان،‌ عقل، آبرو و مال صورت گرفته است. وی افزود: اقدام عربستان در زمینه طوفان قاطعیت را تاریخ با قلمی از طلا ثبت خواهد کرد زیرا به منظور حمایت از مظلوم صورت گرفته است. طوفان قاطعیت، تصمیم تاریخی، ضرورت شرعی، مصلحت ملی و نیاز منطقه علیه شورشیان در یمن بود.»

السدیس که به سفارش آل سعود سخن می‌گوید افزود: زمان آن رسیده که یک «بیداری اسلامی» برای برخورد با تشیع آغاز گردد. وی با اشاره به دخالت‌های عربستان در بحرین و مشارکت نیروهای سپر جزیره در سرکوب شیعیان بحرینی گفت: اگر عربستان تا پیش از این انقلاب بحرین را خاموش کرد، به طور حتم امروز می‌تواند به راحتی شیعیان حوثی ساکن در مرز جنوبی خود را نیز سرکوب نماید و به این شکل مرزهای خود و دولت یمن را از سرنگونی حفظ کند!

ادامه مطلب

نوشته شده در : یک شنبه 30 فروردین 1394  ساعت :02:11 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

گوگل، گوشی مرا پیدا کن!

با قابلیت جدید گوگل اگر شما گوشی اندرویدی خود را در خانه یا محل کار گم کنید با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت، به راحتی می‌توانید آن را پیدا کنید.


به گزارش ایتنا از ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، قابلیت جدید، ساده و رایگان گوگل هم‌اکنون با تمام گوشی‌های اندرویدی کار می‌کند.

گوگل، گوشی مرا پیدا کن!با این قابلیت اگر گوشی شما زیر مبل یا جای دیگری در خانه گم شود، کافیست عبارت "گوشی مرا پیدا کن"(FIND MY PHONE) را در گوگل جست‌وجو کنید که باعث می‌شود گوشی شما شروع به زنگ زدن کند.

اگر گوشی شما جایی باشد که نتوانید صدای زنگ آن را بشنوید، محل گوشی در نقشه گوگل نمایش داده می‌شود.

برای استفاده از این قابلیت باید گوشی و رایانه‌ای که با آن جست‌وجو را انجام می‌دهید به یک حساب کاربری گوگل متصل و آنلاین باشند.

ادامه مطلب

نوشته شده در : یک شنبه 30 فروردین 1394  ساعت :02:10 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

پرابهام‌ترین زن تاریخ ایران+عکس

ملک جهان خانم دختر محمدقاسم خان قاجار پسر سلیمان خان اعتضادالدوله، دایی‏‌زاده آقا محمد خان قاجار از زنان مشهور تاریخ معاصر ایران است که در عصر خویش از قدرت و نفوذ فراوانی برخوردار بود.
او در سال 1220ق دیده به جهان گشود و در سال 1236ق یعنی در شانزده سالگی به عقد محمد میرزا فرزند بزرگ عباس میرزا نایب‌‏السلطنه درآمد. او از این ازدواج صاحب دو فرزند به نام‏‌های ناصرالدین میرزا و عزت‌‏الدوله گردید. ملک جهان خانم که از قضای روزگار همسر ولایعتهد ایران شده بود، پس از به دنیا آوردن اولین فرزند خویش بنا به رسم معمول عصر قاجار تا آن زمان به مهدعلیا ملقب شد.

به ادامه مطلب مراجعه کنید

ادامه مطلب

نوشته شده در : شنبه 29 فروردین 1394  ساعت :05:36 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

حکم داعش برای کالباس و نوشیدنی انرژی‌زا

به نقل از ایسنا به نقل از العالم، سایت "رقه در سکوت سر بریده می‌شود " اعلام کرد: داعش از مغازه‌داران استان رقه خواسته است که کالباس، عصاره مرغ و نوشیدنی‌های انرژی‌زا را به خریدارانی در خارج این استان بفروشند و در غیر این صورت با یکی از مجازات‌های پرداخت غرامت، شلاق و حبس مواجه خواهند شد. 

بر اساس این گزارش، داعش معتقد است که کالباس از گوشت حیوانی که به روش اسلامی ذبح نشده تهیه شده است و نیروهای داعش هنگام ذبح آن حیوان حضور نداشتند تا حیوان به روش اسلامی ذبح شود؛ بنابراین گوشت چنین حیوانی حرام است و نوشیدنی‌های انرژی‌زا نیز به علت داشتن مواد سمی برای بدن مضر است و نباید مصرف شود.

این در حالی است که به گفته یکی از مغازه‌داران، داعش در حالی مصرف کالباس و نوشیدنی‌های گازدار را حرام کرده است که عناصر این گروه تروریستی قبلاً مقادیر زیادی کالباس و نوشیدنی گازدار خریده‌اند و به پایگاه‌های آموزشی خود برده‌اند.

 

داعش تولیدکنندگان کالباس، عصاره مرغ و نوشیدنی‌های گازدار را کافر می‌خواند و اعلام می‌کند که تولیدکنندگان این مواد غذایی و نوشیدنی احکام اسلامی و بهداشت عمومی را رعایت نمی‌کنند.

داعش اخیراً تعداد زیادی مرغ منجمد را در شهر اخترین در حومه شمالی شهر حلب سوزاند زیرا این مرغ‌ها از آمریکا وارد شده بود در حالی که علامت "حلال " روی بسته‌های مرغ وجود داشت.

ادامه مطلب

نوشته شده در : شنبه 29 فروردین 1394  ساعت :05:35 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

تعداد صفحات : 9   123456789

درباره ما

باسلام /آیا گمان می کنی وجود ناچیزی هستی؟حال آنکه در تو،جهان بزرگ پیچیده و خلاصه شده است. امام علی (ع)/ این وبلاگ محل درج مسائل و اتفاقات و مسایل مورد علاقه شخص بنده می باشد که از سراسر اینترنت و گاه تحقیق های بنده می باشد. سعی بنده بر این بود که در این وبلاگ بتواند به نحو احسن بتواند اهداف خود را بپیماید که این امر نیز جز با نظرات گرم شما کاربر محترم تحقق نمی یابد پس نظرات گرم خود را که برهر چه بهتر شدن این وبلاگ و مطالب وبلاگ ارسال بفر مایید

بایگانی

آمار بازدیدها

  • کل بازديد : 951056
  • تعداد کل مطالب : 1240
  • تعداد کل نظرات : 86
  • تاریخ ایجاد وبلاگ : جمعه 8 دی 1391 

تماس با ما

پست الکترونيکي : aligoharsamimi@gmail.com
وب سایت :

خبرنامه