آنچه از مغز انسان نمی دانید!

مغز انسان مانند یک رایانه قدرتمند است که خاطراتمان را ذخیره می کند و این که ما در مقام یک انسان چگونه فکر می کنیم و واکنش نشان می دهیم را کنترل می کند. مغز انسان در طول زمان تکامل یافته و برخی از قسمت های پیچیده آن ویژگی های خارق العاده ای دارند که دانشمندان هنوز سعی در درک آنها دارند.

به ادامه مطلب مراجعه کنید

ادامه مطلب

نوشته شده در : جمعه 29 اسفند 1393  ساعت :11:01 ق.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

گزارش ویژه/جشن های نوروز در افغانستان

با فرارسیدن بهار، چشم ها همه به سوی مزارشریف است. یکی از اصلی ترین جشن های نوروز در افغانستان از شهر مزارشریف در شمال این کشور آغاز می شود و به همین دلیل افغان ها از نقاط مختلف این کشور و دیگر نقاط جهان از دیرباز در آغاز فصل بهار خود را به شهر مزارشریف می رسانند و در جوار بارگاه منسوب به مرقد امام علی (ع) جشن های نوروز را با برافراشتن علم در این مکان آغاز می کنند.

به ادامه مطلب مراجعه کنید

ادامه مطلب

نوشته شده در : چهارشنبه 27 اسفند 1393  ساعت :05:49 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

دستاوردی هایی که به پایان جهان می‌ انجامند

دانشمندان مدعی هستند که سناریوهایی مانند غلبه رایانه‌های هوشمند بر دنیا یا ظهور ویروس غیرقابل درمانی که کل گونه انسانی را از بین می‌برد، می‌تواند به پایان جهان بینجامد.

این‌ها تنها دو مورد از 12 سناریویی است که می‌تواند به پایان جهان منجر شود. تیمی از محققان موسسه آینده بشریت دانشگاه آکسفورد و بنیاد چالش‌های جهانی به ارائه اولین ارزیابی علمی جدی از خطرات پایان‌بخش جهان پرداخته‌اند که انسان با آن‌ها مواجه است.

در این میان، چند سناریو مانند احتمال برخورد سیارک با زمین یا انفجار یک آتشفشان، غیر قابل کنترل هستند، اما سایر گزینه‌ها بیشتر توسط پیشرفت‌های بشری ظاهر خواهند شد.

به ادامه مطلب مراجعه کنید

ادامه مطلب

نوشته شده در : چهارشنبه 27 اسفند 1393  ساعت :05:46 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

انتقال این بیماری خطرناک از طریق انگشتان دست مردان

مهر، زمانی که انگشت سبابه کوچک تر از انگشت انگشتری باشد، نتیجه آن نسبت کوچک ۲D:۴D است؛ این مسئله نشاندهنده قرارگیری فرد در معرض تستوسترون در دوره جنینی در رحم است.

در مطالعه جدید بر روی ۱۰۳ مرد بیمار مبتلا به بیماری اسکیزوفرنی و ۱۰۰ مرد سالم، محققان دریافتند که ممکن است نسبت ۲D:۴D عامل پیش بینی کننده موثری در مورد بیماری اسکیزوفرنی باشد. تفاوت های قابل توجهی بین گروه مبتلا به اسکیزوفرنی و گروه کنترل در رابطه با نسبت طول دومین رقم به رقم چهارم و همچنین عدم تقارن آنها در هر دو دست وجود دارد.

به گفته دکتر «تانر اوزنور»، محقق این مطالعه، «شاخص عدم تقارن نشاندهنده متوسط قدرت افتراقی بود، از اینرو شاخص عدم تقارن دارای کاربری بالقوه در تست تشخیصی تعیین احتمال ابتلا به اسکیزوفرنی است.»

ادامه مطلب

نوشته شده در : چهارشنبه 27 اسفند 1393  ساعت :05:45 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

کدام سریع‌تر قدرت حافظه خود را از دست می‌دهند، مردان یا زنان؟

ایسنا، از دست رفتن قدرت حافظه که مرحله‌ای طبیعی از پروسه بالا رفتن سن است، نباید با بیماری آلزایمر اشتباه گرفته شود و در مردان به خصوص بعد از سن 40 سالگی سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

پزشکان در این مطالعه به بررسی ساختار مغز و فعالیت آن در 1246 فرد 30 تا 95 سال با عملکرد شناختی طبیعی پرداختند. طبق مطالعه انجام شده قدرت حافظه به طور کلی از سن 30 سالگی رو به کاهش می‌رود. همچنین ناحیه‌ای از مغز به نام هیپوکامپ که در قدرت حافظه نقش کلیدی دارد به طور طبیعی از سن 30 سالگی تا اواسط 60 سالگی در زنان و مردان رو به زوال می‌رود. هر چند، برای مردان این میزان افت با سرعت و شدت بیشتری اتفاق می‌افتد و علت این پدیده به طور دقیق مشخص نیست.

دکتر «کلیفورد آر جک جی آر» از مایو کلینیک گفت: کاهش قدرت حافظه، وضعیتی است که برای تمامی افراد اتفاق می‌افتد. همچنین از آنجایی که این افت و روند رو به افول در قسمت‌های دیگر بدن هم اتفاق می‌افتد نمی‌توان مغز را از این قاعده مستثنی کرد.

علاوه بر این همان‌طور که در مطالعات پیشین هم مشخص شده بود مردان نسبت به زنان در تست‌های ذهنی کلامی عملکرد ضعیف‌تری دارند. همچنین انباشت آمیلوئید در مغز که فاکتور اصلی در بیماری آلزایمر به حساب می‌آید به طور نسبی در افرادی که کمتر از 70 سال سن عمر دارند، پایین‌تر است اما پس از این سن احتمال بروز این حالت در مغز بیشتر می‌شود.

به گزارش نیچر ورلد نیوز، هرچند آگاهی‌ عمومی از بیماری‌ آلزایمر در سال‌های اخیر بیشتر شده اما فراموشی و تحلیل حافظه همیشه به مفهوم آن نیست که شخص به زوال عقل مبتلا شده است.

 

ادامه مطلب

نوشته شده در : چهارشنبه 27 اسفند 1393  ساعت :05:43 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

به مایکروسافت برای نامگذاری مرورگر اینترنتی جدید کمک کنید

به مایکروسافت برای نامگذاری مرورگر اینترنتی جدید کمک کنید


گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که مایکروسافت این روزها نام‌های مختلف را برای نسل بعدی مرورگر اینترنتی خود آزمایش می‌کند.

 به نقل از زد.دی.نت، با رونمایی از مرورگر جدید مایکروسافت Internet Explorer به‌زودی بازنشسته می‌شود و محصول مدرن‌تر، هوشمند‌تر و با قابلیت اجرایی بهتر جای آن را می‌گیرد.

این طور که مرکز The Verge گزارش داده است، مایکروسافت این روزها به دنبال برند جدید یا به عبارت دیگر، نام جدید برای مرورگر ویژه ویندوز ۱۰ می‌گردد.

البته گفته شده است که Internet Explorer برای کاربران معمولی و سازمانی همچنان پشتیبانی می‌شود و مایکروسافت آن را به طور کامل کنار نمی‌گذارد.
باید گفت زمانی که ویندوز XP عرضه شد همه کاربران جهانی با اشتیاق به دنبال مدل جدید مرورگر اینترنتی مایکروسافت بودند و هم‌اکنون هم این انتظار برای نسل جدیدتر IE مشاهده می‌شود.

ادامه مطلب

نوشته شده در : چهارشنبه 27 اسفند 1393  ساعت :05:41 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

تاریخچه چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری نام جشنی است که تغییر یافته مراسم باستانی پنج روز آخر سال به نام پنجه دزدیده یا اندرگاه است. این جشن برگرفته از آیین زرتشتی است که ایرانیان از ۱۷۰۰ سال پیش از میلاد تاکنون در پنج روز آخر هر سال، آن را با برافروختن آتش و جشن و شادی در کنار آن برگزار می‌ کنند

به ادامه مطلب مراجعه کنید

 

ادامه مطلب

نوشته شده در : سه شنبه 26 اسفند 1393  ساعت :03:59 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

تمام جاده های میان کهکشانی در این عکس

دانشمندان پس از ۱۰ سال تلاش و تحقیق توانسته‌اند نقشه‌ای از ۱۰۰ هزار مسیر میان کهکشان راه شیری و دیگر کهکشان‌های جهان هستی را ارائه کنند

برای بزرگنمایی روی عکس کلیک کنید

ادامه مطلب

نوشته شده در : دوشنبه 25 اسفند 1393  ساعت :01:25 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

کهکشان راه‌شیری 50 درصد بزرگتر از تصورات پیشین!

تحقیقات جدید حاکی از آن است که رشته حلقه‌مانند در اطراف راه‌شیری، احتمالا به این کهکشان تعلق دارد و در این حالت اندازه این کهکشان 50 درصد بزرگتر از تصورات قبلی می‌شود.

 اخترشناسان در این تحقیق با استفاده از بررسی دیجیتالی آسمان اسلون (SDSS) اقدام به جمع داده برای تجزیه و تحلیل روشنایی و فاصله ستارگان در لبه کهکشان راه‌شیری کردند.

نتایج بدست آمده نشان می‌دهد که لبه دیسک کهکشان دارای شیارهایی از ستارگان، درست مانند لبه راه‌راه مقوا است.

«هایدی نیوبرگ» از اخترشناسان موسسه پلی‌تکنیک رنسلر در نیومکزیکو تأکید کرد: به نظر می‌رسد که این الگوها ادامه ساختار مارپیچی کهکشان راه‌شیری و احتمالا مربوط به آن هستند.

احتمالا یک کهکشان کوتوله در دیسک راه‌شیری غوطه‌ور شده و ریز‌ موج‌هایی را برجای گذاشته است.

رشته حلقه‌مانند اطراف راه‌شیری اصطلاحا حلقه تک‌شاخ (Monoceros Ring) نامیده می‌شود که در فاصله بیش از 65 هزار سال نوری از مرکز کهکشان واقع شده است.

با جای دادن این حلقه در نقشه راه‌شیری، اندازه این کهکشان از 100 هزار به 150 هزار سال نوری گسترش یافت.

برای وضوح بالاتر، دید سه‌بعدی از حلقه تک‌شاخ و مشاهده سایر حلقه های دورتر از تلسکوپ گایا استفاده شد. همچنین در میان گازهای اطراف کهکشان راه‌شیری، مجموعه‌ای از آشفتگی‌ها و نوسانات در بخش خارجی کهکشان مشاهده شد که می‌تواند نشانه‌ای از یک کهکشان مزاحم باشد؛ اما این یافته به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

نتایج این تحقیق در مجله Astrophysical منتشر خواهد شد.

ادامه مطلب

نوشته شده در : دوشنبه 25 اسفند 1393  ساعت :01:24 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

تعداد صفحات : 6   123456

درباره ما

باسلام /آیا گمان می کنی وجود ناچیزی هستی؟حال آنکه در تو،جهان بزرگ پیچیده و خلاصه شده است. امام علی (ع)/ این وبلاگ محل درج مسائل و اتفاقات و مسایل مورد علاقه شخص بنده می باشد که از سراسر اینترنت و گاه تحقیق های بنده می باشد. سعی بنده بر این بود که در این وبلاگ بتواند به نحو احسن بتواند اهداف خود را بپیماید که این امر نیز جز با نظرات گرم شما کاربر محترم تحقق نمی یابد پس نظرات گرم خود را که برهر چه بهتر شدن این وبلاگ و مطالب وبلاگ ارسال بفر مایید

بایگانی

آمار بازدیدها

  • کل بازديد : 951058
  • تعداد کل مطالب : 1240
  • تعداد کل نظرات : 86
  • تاریخ ایجاد وبلاگ : جمعه 8 دی 1391 

تماس با ما

پست الکترونيکي : aligoharsamimi@gmail.com
وب سایت :

خبرنامه