عکس سه بعدی سیاره مریخ

این دره موسوم به «Hebes Chasma» یک شکاف عجیب 315 کیلومتری است که تقریبا درست در وسط استوای مریخ در لبه بالایی دره‌واره مارینر قرار گرفته است.

دانشمندان امیدوارند که این دره و شبکه دره‌های همسایه آن بتوانند درک بهتری در مورد تحولات زمین‌شناسی سیاره سرخ ارائه کنند.فضاپیمای مارس اکسپرس سازمان فضایی اروپا(اسا) در موقعیتهای مختلف بر روی این منطقه از سیاره مریخ پرواز کرده اما این موزائیک تصویری متشکل از هشت عکس به نمایش کل منطقه Hebes Chasma و با دقت بیشتر از همیشه پرداخته است.سازمان اسا با تصویربرداری از مناطق در سه طول موج مختلف، نمای بهتری از شکل دره در زوایای مختلف ارائه کرده است.

عکس سه بعدی سیاره مریخ
 
منشا دره Hebes Chasma و دره‌های همسایه آن که در اثر نیروهای تکتونیکی از هم گسسته شده‌اند با منطقه آتشفشانی تارسیس در نزدیکی آنها ارتباط دارد. این منطقه عظیم در سیاره مریخ در طول تاریخچه باستانی آتش‌فشانی آن شکل گرفته است.با افزایش برآمدگی منطقه تارسیس توسط مواد مذاب طی چند میلیارد سال‌ اول تشکیل سیاره سرخ، پوسته اطراف کشیده شده و در نهایت از هم باز و به فرورفتگی‌های عظیم منجر شده است.یکی از این فرورفتگی‌ها دره Hebes Chasma بوده و الگوهای پیچیده گسل در اطراف گودی‌های عمیق قابل مشاهده است. این گودی‌ها به خصوص در تصاویر رنگ اصلی و سه بعدی مشهود هستند.

در مرکز Hebes Chasma یک تپه قرار داشته که منطقه‌ای مرتفع با قله و دامنه‌های مسطح است

ادامه مطلب

نوشته شده در : سه شنبه 30 مهر 1392  ساعت :04:10 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

جهان از چه ذراتي ساخته شده و اين ذرات چگونه در كنش با يكديگر هستند؟

در حدود سال 1900 تصور مي شد كه اتم سنگ بناي جهان است و غير قابل تجزيه مي باشد، بزودي مشخص شد كه اتم از يك هسته ي مركزي با بار الكتريكي مثبت و تعدادي الكترون كه در اطراف آن در گردشند، تشكيل شده است هنگامي كه هسته مورد مطالعه قرار گرفت، فيزيكدانان متوجه شدند كه هسته از پروتون با بار الكتريكي مثبت و نوترون كه از نظر الكتريكي خنثي است تشكيل شده و الكترون‌ها در اطراف آن در گردشند با تحقيقات روي هسته، ذرات جديدي كشف شدند. همچنين تحقيقات بيشتر نشان داد كه پروتون‌ها و نوترون‌ها نيز از ذرات ديگري كه كوارك ناميده شدند، ساخته شده است.

 

 

فيزيكدانان ذرات سازنده ي ماده را به دو دسته لپتون‌ها و كوارك‌ها تقسيم كردند. در اين تقسيم بندي هادرون‌ها از جمله پروتون و نوترون، ذره ي بنيادي نيستند و از كوارك‌ها ساخته شده اند همه ي اجسام پايدار موجود در جهان از يك نوع لپتون و دو كوارك (بالا-پايين) ساخته شده اند كه تركيب اين دو كوارك بصورت پروتون و نوترون ظاهر مي‌شود علاوه بر بار الكتريكي، كوارك‌ها داراي خاصيت ديگري هستند كه بار-رنگ(colour charge)ناميده مي‌شود. نيروي بين ذرات بار - رنگ بسيار قوي است كه آن را نيروي قوي مي نامند.

اين نيروي بسيار قوي كه روي پروتون‌ها و نوترون‌ها اعمال مي شود بر نيروي دافعه الكتريكي بين پروتونها غلبه مي‌كند و موجب مي شود هسته پايدار بماند. در واقع نيروي قوي بين كوارك‌ها اعمال مي شود. ذره اي كه اين نيرو را حمل مي كند گلوئون(gluon)ناميده مي شود.

 

پاد ماده

يكي از كشفيات بسيار جالب، كشف پاد ماده است براي هر ذره ي بنيادي يك ذره ديگري وجود دارد كه آن را پاد ماده ي آن مي نامند به عنوان مثال پاد ماده ي الكترون، پوزيترون است كه تنها از نظر الكتريكي با هم تفاوت دارند. ماده و پاد ماده يكديگر را جذب كرده و به انرژي تبديل مي شوند به همين دليل آن‌ها را پاد ماده مي نامند توجه شود كه پاد ماده تنها يك اصطلاح است و از نظر فيزيكي هر دوي آنها ماده مي باشند.

از وبلاگ»http://physicspedia.blogfa.com/

ادامه مطلب

نوشته شده در : سه شنبه 30 مهر 1392  ساعت :03:59 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

تعريف ساده و كوتاه از مكانيك كوانتومي


در فرهنگ لغت معين، كوانتوم به معني كوچک‌ترین مقدار هر کمیت فیزیکی که می تواند به طور مستقل وجود داشته باشد،‌ تعريف شده است. در فیزیك، كمیت‌های گسسته را كمیت‌های كوانتومی می‌نامند. بنابراین كمیت‌های كوانتومی، مضرب صحيحي از یك مقدار پایه هستند كه به آن مقدار پایه یك كوانتوم می‌گویند. همانند بار الكتریكی كه یك كمیت كوانتومی است و كوانتوم آن، بار الكترون است.
انرژی یك جسم كه به‌ صورت امواج الكترومغناطیس گسیل می‌شود نيز نمی‌تواند هر مقداری داشته باشد، بلكه مضرب صحيحي از یك مقدار پایه است كه مقدار پايه‌ي آن فوتون ناميده مي شود.

شكست فيزيك كلاسيك در توضيح چندين پديده‌ي ميكروسكوپي مانند تابش جسم سياه، اثرفوتوالكتريك، پايداري اتمي و طيف‌نگاري اتمي راه را براي جست‌وجوي ايده‌هاي خارج از قلمرو فيزيك كلاسيك هموار ساخت.
 

ادامه مطلب

نوشته شده در : سه شنبه 30 مهر 1392  ساعت :03:50 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

تنها موجودی که در بدن خود چرخ‌دنده طبیعی دارد!!

تنها موجودی که در بدن خود چرخ‌دنده طبیعی دارد!!

گمان می‌رود که ۳۰۰ سال پیش از میلاد میسح، یک مکانیک یونانی که در اسکندریه زندگی می‌کرد، با هوش سرشار خود دو سطح مکانیکی دوار را طراحی کرد که هر یک برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌هایی روی سطح خود داشتند، این برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌ها در هم چقت می‌شدند و دو سطح هنگام دوران، می‌توانستند باعث حرکت هم شوند، این وسیله همان چرخ‌دنده بود که اختراع ان کمک زیادی به پیشرفت تمدن بشری کرد و هنوز هم در انواع وسایل و ابزارهای ما مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما ما غافل از این مطلب بودیم که مادر طبیعت، پیش از ما چنین چیزی را در کالبد یک موجود بسیار کوچک نهاده بود!

به تازگی دو زیست‌شناس به نام‌های مالکوم باروز و گرگوری ساتن، یک حشره کوچک سه میلیمتری با نام Issus coleoptratus را مورد بررسی قرار داده‌اند.
این دو محقق دانشگاه کمبریج بریتانیا متوجه چیز عجیبی شدند: این جاندار در قسمت بالای پاهای عقبی خود، یک سیستم چرخ‌دنده دارد!

نتایج یافته آنها در نشریه معتبر ساینس به چاپ رسیده است و گمان می‌رود که این دو، نخستین سیستم عملکردی مبتنی بر چرخ‌دنده را در طبیعت کشف کرده باشند.

این حشره‌ها اغلب در اروپا و شمال آفریقا پیدا می‌شوند، با استفاده از میکروسکوپ الکترونی و فیلمبرداری با سرعت بالا، باروز و ساتن، وجود و عملکرد این چرخ‌دنده را ثابت کردند.

پاهای عقبی حشره برای جهش درستی که جاندار را به چپ و راست منحرف نکند و در راستای یک خط راست باشد، باید دقیقا همزمان حرکت کنند و چه چیزی بهتر از چرخ‌دنده برای مطمئن شدن از حرکت همزمان!
هر یک از پاها ۱۰ تا ۱۲ دنده دارند و هر دنده تنها ۸۰ میکرومتر اندازه دارد.

 

منبع»http://oloome9.blogfa.com

ادامه مطلب

نوشته شده در : جمعه 26 مهر 1392  ساعت :02:28 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (2)

مشخصات اسکناس های ایران

مشخصات اسکناس های ایران

100ریال

no100Rls.jpg

nr100Rls.jpg

مشخصات

رنگ: ارغوانی
ابعاد: 67×130 میلیمتر
طرح رو: تصویر آیت‌اله مدرس
طرح پشت: مجلس شورای اسلامی

ویژگی­های كاغذ

واترمارك: سري اول توليد لوگوي جمهوري اسلامي ايران، مرحله دوم با تصوير شهيد فهميده و درحال حاضر با پرتره حضرت امام (ره) در سمت چپ و در خمير كاغذ كه در مقابل نور از دو طرف قابل رويت است.
نخ امنيتي: از نوع پلي‌استر با عرض يك ميليمتر با نوشته بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران در درون كاغذ قرار گرفته است كه در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش به رنگ آبي، زرد و قرمز نمايان خواهد شد.
جنس: 100% پنبه

 

ادامه مطلب

نوشته شده در : جمعه 26 مهر 1392  ساعت :02:22 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

زمین هر سال ۵۰ هزار تن سبکتر می شود

زمین هر سال ۵۰ هزار تن سبکتر می شود

 

سیاره زمین سالانه ۵۰ هزار تن از وزن خود را از دست می دهد، حتی با وجودی که به صورت همزمان ۴۰ هزار تن غبار از فضا به زمین می ریزند. پس چه عاملی است که وزن زمین را به این شکل از بین می برد؟

زمین

 

ادامه مطلب

نوشته شده در : جمعه 26 مهر 1392  ساعت :02:17 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

تعداد صفحات : 10   12345678910

درباره ما

باسلام /آیا گمان می کنی وجود ناچیزی هستی؟حال آنکه در تو،جهان بزرگ پیچیده و خلاصه شده است. امام علی (ع)/ این وبلاگ محل درج مسائل و اتفاقات و مسایل مورد علاقه شخص بنده می باشد که از سراسر اینترنت و گاه تحقیق های بنده می باشد. سعی بنده بر این بود که در این وبلاگ بتواند به نحو احسن بتواند اهداف خود را بپیماید که این امر نیز جز با نظرات گرم شما کاربر محترم تحقق نمی یابد پس نظرات گرم خود را که برهر چه بهتر شدن این وبلاگ و مطالب وبلاگ ارسال بفر مایید

بایگانی

آمار بازدیدها

  • کل بازديد : 947831
  • تعداد کل مطالب : 1240
  • تعداد کل نظرات : 86
  • تاریخ ایجاد وبلاگ : جمعه 8 دی 1391 

تماس با ما

پست الکترونيکي : aligoharsamimi@gmail.com
وب سایت :

خبرنامه