تلسکوپ هابل قدیمی ترین کهکشان ها را کشف کرد

منجمان تلسکوپ فضایی هابل روز سه شنبه تصاویر قدیمی ترین کهکشان هایی به قدمت ۱۳.۲ میلیارد سال را که تا به حال رویت شده اند  منتشر کردند. این تصاویر چشم انداز مسحورکننده ای از تولد اتفاقی و بی نظم اولین ستارگان کائنات ارائه می دهند.
این عکس ها اولین تصاویری هستند که به نام «Frontier Fields» منتشر شده اند.

تشریح شرایط تولد اولین ستارگان کائنات به پرسش های ستاره شناسان پاسخ خواهد داد، پرسش هایی همچون این که کهکشان راه شیری پدید آمده و چگونه ستارگانی همچون خورشید سیاره زمین در این کهکشان قرار گرفته است.

جهان و کائنات حدود ۱۳.۷ میلیارد سال قدمت دارد. ستاره شناسان با بهره گیری از تلسکوپ فضایی هابل از سال ۱۹۹۵ تاکنون موفق شده اند تا کهکشان ها را مشاهده کنند و حتی برخی را که قدمت آن ها به روزهای اول تولد آفرینش کائنات مورد مطالعه قرار دهند.

تلسکوپ هابل اولین تصاویر را زیر عنوان «Deep Field» ارسال کرد که به مدت ۴۳ ساعت با تمرکز بر «Big Dipper» تهیه شده بودند و از کهکشان هایی پرده برداشت که قدمتی بیش از ۱۲ میلیارد سال داشتند.

جدیدترین تصاویر هابل که «انجمن ستاره شناسی آمریکا» در گردهمایی واشنگتن دی سی ارائه کرد، کهکشان هایی را نشان می دهد که بعضی از آن ها ۵۰۰ میلیون سال قدیمی تر کهکشان هایی بودند که در تصاویر قدیمی مشاهده شده بودند، تصاویری که در آن زمان بی سابقه و خارق العاده محسوب می شدند.

مجموعه تصاویر  Frontier Fields
گارت ایلینگوود، منجم و استاد دانشگاه کالیفرنیا در سانتا کروز با نشان دادن ۴ کهکشان که به طور خارق العاده ای درخشان هستند و قدمت آن ها به روزهای اولیه تولد کائنات بازمی گردد، می گوید کهکشان ها در دوران تولد کیهان، همچون «لکه های حباب مانند آبی و درخشانی بودند که نزدیک تر( به یکدیگر) و کوچکتر به نظر می آمدند و همه جا حضور داشتند».

«تلسکوپ فضایی هابل» و «تلسکوپ فضایی اسپیتزر» این تصاویر را گرفته اند.

در حالی که وزن این کهکشان ها حدود یک درصد وزن کهکشان راه شیری تخمین زده شده است، احتمال می رود تعداد ستارگانی که این که این کهکشان خلق کرده باشند ۵۰ برابر تعداد ستارگانی باشد که کهکشان راه شیری هم اکنون تولید می کند.

الیات کلیکمان، ستاره شناس کالج میدلبری در ورمانت می گوید «فهم این که چگونه قدیمی ترین کهکشان ها شکل گرفته اند و شناختن کهکشان ما در عصر حاضر بسیار مهم است».

لنزهای جاذبه ای
همانگونه که اینشتین صد سال پیش ثابت کرده بود، نیروی جاذبه به نور زاویه می دهد. تصاویر « First Frontier» هابل به نیروی جاذبه چند صد کهکشان به نام «Abell 2744 » متکی بوده اند که نزدیکتر و با فاصله کمتری از یکدیگر قرار داشته اند تا به این ترتیب نور را از زاویه ای بگیرد که کهکشان های بسیار دور و بسیار قدیمی قرار دارند.

هابل با بهره گیری از اثر زاویه نور، بر نوری که از کهکشان های بسیار قدیمی تابیده می شود، تمرکز می کند و آن ها را ۱۰ تا ۲۰ بار بزرگتر از اندازه ای نشان می دهد که در صورت عدم استفاده از این شیوه به نظر می آمدند. هابل با استفاده از لنز جاذبه ای می تواند تعداد بیشتری از کهکشان های بسیار قدیمی و بسیار دور را رویت کند.

مایکل وست، منجم «رصدخانه ماریا میچل» می گوید «گستردگی حوزه علم و دانشی که از تصاویر اخیر هابل به دست می آید، بسیار خارق العاده و عظیم است و تعداد زیادی از ستاره شناسان مشتاقانه در انتظار دستیابی به این اطلاعات هستند».

او می گوید «متاسفانه اثر لنز جاذبه ای به گونه ای است که تصاویر واقعی کهکشان های بسیار قدیمی را متحول می کند. تصور کنید که فقط بتوانید تصویر کج و ناهمواری را در یک سیرک ببینید و بدون مشاهده مستقیم فرد از روی آن عکسی ترسیم کنید».

منجمان موفق شده اند تا میزانی که لنز جاذبه ای این تصاویر را تغییر می دهد، ارزیابی کنند و تصویر کهکشان های قدیمی و ویژگی های آن ها را بازسازی کنند.

در حال حاضر، تصاویری که این عکس ها ارائه می کند روزهای اول تولد کائنات را نشان می دهد که سرعت آفرینش ستاره ها افزایش یافت و کهکشان ها در طی اولین چهار میلیارد سال تولد جهان بزرگتر و بزرگتر شدند.

گیلکمان می گوید زمانی که در حال مشاهده ستارگانی هستیم که در سال های اولیه آفرینش گیتی تولید شده اند، باید محتاط باشیم و بدانیم که این کهکشان ها همچون بدنه یک توده یخ شناور هستند»، اما این کهکشان ها «شاخص های واقعاً خوبی از تحولات سال های اول آفرینش کائنات هستند».

ادامه مطلب

نوشته شده در : دوشنبه 30 دی 1392  ساعت :05:35 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

کهن ترین دی ان ای انسان، رازگشای اسرار تکامل بشر

قدیمی ترین دی ان ای به دست آمده از انسان نشان می دهد که انسان در زنجیره تکامل احتمالاً یک نیای دیگر هم داشته که تاکنون ناشناخته مانده بود.
دانشمندان در غار منحصر به فرد سیما د لوس هوئه سوس در شمال اسپانیا، دی ان ای ۴۰۰ هزار ساله ای را در استخوان ران یک انسان اولیه پیدا کرده اند. قدمت این دی ان ای چهار برابر نمونه های یافته شده قبلی است.
دی ان ای این نمونه ویژه، یا دی ان ای میتوکندری – بخش کوچکی از ژنوم که از اجداد مادری به ارث می رسد – توسط پژوهشگران انستیتوی تحولات انسانشناسی ماکس پلانک در شهر لایپزیگ آلمان استخراج شد.

پژوهشگران دریافتند که این دی ان ای به ژنوم میتوکندری «دنیسووا»، از خویشاوندان منقرض شده «انسان نئاندرتال» که عمدتاً ساکن آسیا بود – نه اروپا – تعلق دارد. دانشمندان معتقدند که این دو گونه از انسان تباران حدود هفتصد هزار سال پیش از یکدیگر جدا شده اند.

بقایای دنیسوواها بسیار نادرند و تنها سنگواره شناخته شده از آنها یک استخوان انگشت دست و یک دندان است که در منطقه سیبری روسیه پیدا شده.

ماتیاس مایر از انستیتوی تحولات انسانشناسی ماکس پلانک می گوید: «این واقعیت که دی ان ای میتوکندری سیما د لوس هوئه سوس نیاکان مشترکی با دنیسووا دارد و نه با دی ان ای میتوکندری انسان نئاندرتال، برای ما غیرمنتظره بود، چون بقایای اسکلت آن جنبه هایی برگرفته از انسان نئاندرتال دارد.

با در نظر گرفتن سن و مشابهت های انسان تباران «سیما» با انسان نئاندرتال، آنها ظاهراً به اجداد اولیه هر دو گونه نئاندرتال و دنیسووا می رسند. این می تواند به این معنی باشد که گونه دیگری از انسان تباران وجود داشته است که دی ان ای میتوکندری گونه دنیسووا را به انسان تباران سیما یا نیاکان آنها وارد کرده است.

بزرگترین مجموعه سنگواره های انسان تباران عصر پلئیستوسن میانه متعلق به گونه «سیما» است. یک گروه از دیرین شناسان اسپانیایی تا به امروز، و در طول بیش از دو دهه، دست کم ۲۸ اسکلت این گونه از زیر خاک بیرون آورده و کنار هم چیده است.

جزئیات پژوهش اخیر در شماره پنجم دسامبر نشریه «طبیعت» منتشر شده است.

ادامه مطلب

نوشته شده در : دوشنبه 30 دی 1392  ساعت :05:34 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

رفتارهای اعتیادآور، ثمره استفاده بیش از حد از اینترنت است

بر اساس نتایج یک تحقیق جدید، نشانه هایی از رفتارهای اعتیادآور در جوانانی که زمان زیادی را پای اینترنت صرف می کنند، مشاهده می شود.

پژوهشگران دانشکده علوم و فن آوری دانشگاه میزوری، مرکز پزشکی دانشگاه دوک و «موسسه علوم مغزی دوک» روند استفاده ٦٩ دانشجوی دانشکده را در یک دوره دو ماهه زیر نظر گرفتند. آن ها دریافتند که بین انواع خاصی از استفاده از اینترنت و ظهور رفتارهای اعتیادآور ارتباط مستقیمی وجود دارد.

دکتر مورالی دوریسوامی، استاد روانشناسی و علوم رفتار مرکز پزشکی دانشگاه دوک می گوید «حدود ٥ تا ١٠ درصد همه کاربران اینترنت به نوعی وابستگی به شبکه جهانی وب نشان می دهند و تصاویر مغزی این پژوهش ثابت می کنند که استفاده وسواس گونه از اینترنت تغییراتی را در بخش های مغز به وجود می آورد که شبیه احساساتی است که افراد از اعتیاد به مواد مخدر تجربه می کنند».

ادامه مطلب

نوشته شده در : دوشنبه 30 دی 1392  ساعت :05:30 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

کشف گازی که ۷۱۰۰ برابر گاز کربنیک سمی است

هیچ فرایندی برای از بین بردن این گاز مسموم در جو زمین وجود ندارد، و عمر این گاز ممکن است به صدها سال برسد.

تصویری از تاثیر منفی شگرفی که گازهای گلخانه ای بر موجودات کف اقیانوس می گذارد، عکس از آرشیو

دانشمندان می گویند نوعی گاز گلخانه ای تولید بشر را کشف کرده اند که فشردگی مولکولهای آن ۷۱۰۰ برابر گاز دی اکسید کربن است.

یک گروه پژوهشگر در دانشگاه تورنتوی کانادا که این گاز را کشف کرده اند،‌ می گویند این ماده شیمیایی که «پرفلوروتریبوتیل آمین» نام دارد، و به اختصار P.F.T.B.A  نامیده شده، قوی ترین ماده ای موثر شیمیایی است که تا امروز شناخته شده و از این نظر تمامی رکوردهای اکتشافات شیمیایی را شکسته است.

این بدان معناست که این ماده شیمیایی، بالاترین قابلیت را برای جذب اشعه ای که از خورشید می تابد، دارد. انجلا هانگ که یکی از محققان این پروژه پژوهش طی ایی میلی نوشته است که پرفلوروتریبوتیل آمین بیشترین میزان پیوستگی مولکولی را که تاکنون دانش شیمی شناخته و تعریف کرده، از خود نشان داده است.

جزئیات این تحقیق در شماره ۲۷ نوامبر نشریه «مقالات پژوهشی ژئوفیزیک» منتشر شده است.

از P.F.T.B.A از میانه سده بیست برای مصارف گوناگون در ساخت لوازم الکتریکی استفاده شده و هم اکنون در مایعاتی که به لحاظ ترکیب شیمیایی و از نظر دما پایدارند، به کار می رود. استفاده های امروزین دیگر این گاز شامل کاربرد آن در انتقال حرارت و استفاده از آن در آزمایشات الکترونیک است.

پژوهشگران می گویند هیچ فرایند شناخته شده ای برای از بین بردن یا پاک کردن این گاز مسموم در جو زمین وجود ندارد و از این روی، عمر یا زمان پایداری این گاز ممکن است به صدها سال برسد.

خانم هانگ، از محققان طرح پژوهشی دانشگاه تورنتو، نوشته است:«در چارچوب زمانی ۱۰۰ ساله، تنها یک مولکول  پرفلوروتریبوتیل آمین برابر با ۷۱۰۰ مولکول دی اکسید کربن (گاز کربنیک) بر محیط زیست اثر مخرب می گذارد.»

ادامه مطلب

نوشته شده در : دوشنبه 30 دی 1392  ساعت :05:28 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

مخوف ترین موجودات زیر آب+عکس های زیبا

مخوف ترین موجودات آبزی جهان

 محققان ترسناک ترین موجودات آبزی جهان را طبقه بندی کرده اند. بررسی این موجودات و تاثیر آنها بر اکو سیستم حائز اهمیت است. این موجودات عبارتند از :

 

1. ماهی تبری

این ماهی کوچک و زشت در اعماق اقیانوس ها زندگی می کند و به همین علت اطلاعات اندکی در مورد آن وجود دارد. شکل بدن این ماهی عجیب شبیه به تیغه تبر است و رنگی مانند آهن زنگ زده دارد. نام گذاری آن نیز با توجه به همین ویژگی ها بوده است. این ماهی 25 سانتیمتر طول دارد و با وجود ظاهر ترسناکش، خطرناک نیست.

2. ماهی حبابی

بدن ماهی حبابی ساختاری بسیار نرم و شفاف مانند ژله دارد و در چند سال گذشته توجه میلیون ها نفر را به خود جلب کرده است. این ماهی حجیم با باله های کوچک خود لقب زشت ترین موجود جهان را به خود اختصاص داده است. البته زندگی این ماهی چندان هم سخت نیست. از آنجا که زیستگاه اصلی این ماهی در اعماق اقیانوس ها است، بدن آن باید فشار زیادی را تحمل کند. این ماهی در طول صدها سال تکامل توانسته بدن خود را با شرایط محیط وفق دهد. به گونه ای که چگالی بدن آن نزدیک به چگالی آب است و به همین علت فشار چندانی را احساس نمی کند.

البته ممکن است تصور کنید این ماهی به دلیل نداشتن عضلات قوی با دشواری حرکت و تغذیه می کند، اما اگر چنین تصوری دارید، سخت در اشتباه هستید. این ماهی زشت در زمان غذا خوردن تنها دهان خود را باز می کند و به آرامی در نزدیکی کف اقیانوس شناور می شود. چگالی پایین بدن این ماهی موجب می شود بدون صرف انرژی بتواند در محیط اطراف حرکت و تغذیه کند.

3

ادامه مطلب

نوشته شده در : پنج شنبه 26 دی 1392  ساعت :04:17 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

کامپیوتری به سبک پایگاه نطامی

 
کامپیوتری شبیه به یک پایگاه نظامی+تصاویر

کامپیوتری ساده و سبک وجود دارد که شبیه به یک پایگاه نظامی کوچک است.

خبرگزاری فارس: کامپیوتری شبیه به یک پایگاه نظامی+تصاویر

، اغلب مردم کامیپوتری ساده و سبک را ترجیح می‌دهند اما «هیورتی ایکوچی» کامپیوتر خود را شبیه به یک پایگاه نظامی کرده است.

وی از ماشین‌ها و سربازان اسباب‌بازی و مخازن و باتری‌های ضد هوا برای ساخت این دستگاه استفاده کرده است.

وی نام دستگاه خود را «پایگاه راز» گذاشته است.

تمام جزئیات آن کاملا کار می‌کنند و بیش از یک سال برای ساختن این پایگاه وقت صرف کرده است.

البته استفاده کردن از این کامپیوتر کمی مشکل است.

 

ادامه مطلب

نوشته شده در : پنج شنبه 26 دی 1392  ساعت :11:19 ق.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

چند عکس نفس گیر نجومی

 ، ناسا تصویر بسیار زیبا و خیره کننده‌ای را با تلسکوپ معروف هابل گرفته است که در اینجا مشاهده می کنید. 

این تصاویر نشان دهنده پیچیدگی‌های عظیم کیهان است.

سحابی سراسب، در آوریل 2013 گرفته شده است.

به ادامه مطلب

نوشته شده در : پنج شنبه 26 دی 1392  ساعت :10:44 ق.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

عکسهایی از اشک‌ های رونالدو پس از بردن توپ طلا

کریستیانو رونالدو مرد سال فوتبال جهان در سال 2013 شناخته شد.مراسم انتخاب برترین‌ های فوتبال جهان در سال 2013 در شهر زوریخ سوئیس برگزار شد و کریستیانو رونالدو، مهاجم پرتغالی رئال مادرید توانست با کسب بیشترین آرا به عنوان مرد سال فوتبال جهان انتخاب شود و توپ طلای فوتبال جهان را در سال 2013 کسب کند.
 
عکسهایی از اشک‌ های رونالدو پس از بردن توپ طلا
 
عکسهایی از اشک‌ های رونالدو پس از بردن توپ طلا
 
عکسهایی از اشک‌ های رونالدو پس از بردن توپ طلا
 
عکسهایی از اشک‌ های رونالدو پس از بردن توپ طلا
 
عکسهایی از اشک‌ های رونالدو پس از بردن توپ طلا

 

ادامه مطلب

نوشته شده در : چهارشنبه 25 دی 1392  ساعت :01:28 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

روش ها اثبات وجود خداوند

روش ها اثبات وجود خداوند

وجود خداوند مسئله ای است که برای هزاران هزار سال متمادی، موضوع اصلی بحث اغلب کلاس های فلسفه و الهیات را به خود اختصاص داده است. بیشتر اوقات، بحثها حول محور مفروضات و تعریفات متفاوت می چرخند. فیلسوف هایی هستند که برای تمام طول عمر خود در مورد یک کلمه بحث می کنند، و در نهایت هم به جایی نمیرسند. از استاد فلسفه ای پرسیدند: "کلاست چطور پیش می رود؟" او هم پاسخ داد: "زیاد خوب نیست چراکه زمان حاضر-غایب و خواندن لیست، دانش پژوهان معمولا بر سر وجود و یا عدم وجود خودشان با هم بحث می کنند."

افرادی که بیش از اندازه مشغول کارهای روزمره شده اند، ترجیح می دهند خودشان را درگیر چنین مسائلی نکنند. آنها تصور می کنند که چنین مباحثی تنها به بررسی های آکادمیک محدود می شوند، اما به هر حال فشارهای روزمره زندگی موجب می شوند که ما گاهی به سمت تصمیم گیریهای فیلسوفانه سوق داده شویم. اگر من از شما بخواهم که ثابت کنید در جیب خود 2000 تومان پول دارید، بدون هیچ تعللی، شما با نشان دادن این مبلغ، من را قانع می کنید. انسان ها حتی برای اثبات مفاهیم انتزاعی، باز هم از موارد عملی و عینی کمک می گیرند. به عنوان مثال اگر در مورد صداقت یک شخص از شما سوال کنم، به من چندین مقاله مختلف در مورد صداقت معرفی نمی کنید؛ بلکه مثال هایی را پیش رویم قرار می دهید که نشاندهنده درستکار بودن فرد مورد نظر باشند. تکنیک مناظره اکثر فیلسوفان بر پایه حذف هر گونه شواهد تکنولوژیک استوار می باشد.

هدف این مقاله ارائه مدرکی کاملا منطقی، عملی، و عینی برای اثبات وجود خداوند از منظر علمی می باشد. به این منظور ما چنین پیش فرض هایی را در نظر می گیریم: "بشر وجود دارد، حقیقت وجود دارد، خلقت بشریت حقیقت دارد." اگر شما به ماهیت وجودی خود نیز شک دارید، بنابراین با خواندن این مقاله به جایی نمی رسید و باید پاسخ سوال خود را در جای دیگری جستجو کنید.

آغاز (پیدایش)

اگر قبول کنیم که بشر وجود دارد، آنوقت تنها دو مقوله برای تشریح نحوه پیدایش او به ذهن می رسد: یکی اینکه "ازل" وجود داشته و پیدایش انسانها از جایی شروع شده است و دوم اینکه اصلا هیچ آغازی وجود نداشته است. در کتاب های آسمانی آمده: "در آغاز خداوند آسمانها و زمین را خلق کرد." گروه هایی که منکر وجود خداوند هستند، اغلب معتقدند که هیچ نقطه شروعی وجود نداشته. عقیده آنها این است که ماده همواره یا به صورت ماده و یا در فرم انرژی وجود داشته و تنها اتفاقی که می تواند رخ داده باشد، تغییر شکل ماده از یک فرم خاص به فرم دیگر بوده است ولی ماده/انرژی به هر حال همیشه وجود داشته اند. شعار برخی از انسان شناسان افراطی نیز این است که: " ماده ماهیت خود وجودی دارد و توسط کسی آفریده نشده است." ملحدین نیز همیشه با استناد به این بیانیه موجز، اظهارات خود را استدلال می کنند.

برای اینکه بفهمیم این نظریه تا چه حد می تواند صحت داشته باشد، باید ببنیم که شواهد علمی در این مورد چه می گویند. در شکل زیر، تصویر سمت چپ، نمایانگر قسمت ما از عالم هستی می باشد. هر یک از اجرام دایره ای شکل نیز نمایانگر یک کهکشان، درست مانند کهکشان راه شیری هستند. تمام این کهکشان ها در حال حرکت هستند و به طور مداوم جایگاه آنها نسبت به یکدیگر تغییر پیدا می کند. این حرکت از یک الگوی کاملا منحصر به فرد پیروی می کند. نتیجه آن این است که با سپری شدن هر یک روز، فاصله این کهکشان ها از یکدیگر بیشتر می شود. به عنوان مثال اگر ما 3 کهکشان داشته باشیم که در نقاط A ، B و C مستقر شده باشند، ( مانند نمودار سمت راست) و وضعیت آنها نیز درست مانند آنچه در شکل نمایش داده شده، باشد، فردا فاصله آنها از یکدیگر بیشتر می شود. به همین منوال پس فردا مثلث بزرگتری را مشاهده خواهیم کرد. ما در عالمی زندگی می کنیم که با گذشت هر یک روز، بزرگ و بزرگ و بزرگتر می شود.

حال فرض کنیم که می توانستیم به گذشته بازگردیم! اگر امروز در یک موقعیت مشخص قرار داریم، پس طبیعی است که دیروز به هم نزدیکتر بودیم. دو روز قبل باز هم نزدیکتر بودیم. در نهایت فکر می کنید که تمام کهکشان ها کجا بودند؟ در یک نقطه! در آغاز! چیزی که داشمندان به آن "اتحاد و یگانگی" می گویند.

دومین اثبات در منابع انرژی که سوخت جهان را تامین می کنند، نهفته است. تصویر سمت راست نمایانگر خورشید است. مانند تمام ستاره های دیگر، خورشید نیز انرژی خود را از طریق فرایند هسته ای که با نام انفجار هسته ای مرسوم است، تولید می کند. در هر ثانیه خورشید 564 میلیون تن هیدروژن را به 560 میلیون تن هلیوم تبدیل می کند که در طی این فرآیند 4 میلیون تن ماده در قالب انرژی آزاد می شود. با توجه به این مقدار قابل توجه سوختی که خورشید برای تولید انرژی مصرف می کند، تنها 2% از کل هیدروژنی را که از آغاز داشته، مصرف کرده است. عملکرد چنین کوره های سوزانی تنها به خورشید محدود نمی شود. هر ستاره ای را که در آسمان مشاهده می کنید با عملکرد مشابه انرژی تولید می کند. در سراسر عالم هستی غریب به 25 کوانتینیوم ستاره وجود دارد، که هر کدام از آنها در حال تبدیل هیدروژن به هلیوم می باشند، که نتیجه آن کاهش هیدروژن در کل گیتی می باشد. فقط فکر کنید! اگر در همه جای عالم هیدروژن در حال مصرف باشد و این فرایند از ازل تا ابد همواره وجود می داشته، امکان دارد چه مقدار هیدروژن باقی بماند؟

تصور کنید که من بخواهم اتومبیلم را بدون هیج بنزینی ( سوخت ) برانم. همچنان که من به راه خود ادامه می دهم، ممکن است چه اتفاقی روی دهد؟ بله؛ سوخت ماشین تمام شده و از حرکت باز می ایستد. این قضیه در مورد خورشید و سایر ستارگان نیز صدق می کند. اگر جهان از قبل وجود می داشت، آنگاه ما باید خیلی پیش تر از این ها ذخیره هیدروژن خود را از دست می دادیم. این درحالی است که خورشید هنوز 98% از هیدروزن آغازین خودرا حفظ نموده. حقیقت اینجاست که هیدروژن یکی از مواد فراوان عالم است! به هر کجا در فضا که نگاه می کنیم قطر 21 سانتی متری هیدروژن را میبینیم. این ماده طیف وسیعی از فضا را به خود اختصاص داده است، و این امر میسر نخواهد بود، مگر اینکه همه چیز یک شروعی داشته باشند!

سومین راه برای محکوم کردن ملحدان ، با استناد به قانون سوم ترمودینامیک، قابل اثبات می باشد. در هر نظام بسته ای، اختلال و آشفتگی به وجود می آید. اگر اتومبیلی سال ها بدون هیچ گونه تعمیری کار کند، در آن بی نظمی به وجود می آید و این امکان وجود دارد که دیگر نتواند به راه خود ادامه دهد. کهنه شدن و فرسودگی یک مطابقت ساده با قانون دوم ترمودینامیک دارد. اجرامی که در فضا هستند نیز فرسوده می شوند. ستاره شناسان فرآیند سالخوردگی را با مرگ گرما می شناسند. اگر کیهان چیزی بود که: " همیشه بوده، یا تا ابد خواهد بود" همانطور که دکتر "مارل ساگان" نیز به آن اشاره داشته، آنگاه هیچ چیز نمی توانست برای بهبود، و یا برای تعمیر و مرمت به آن اضافه شود. حتی اگر جهانی بود که گسترش پیدا می کرد و بعد از هم فرو می پاشید و مجددا گسترش پیدا می کرد، به هر حال از بین می رفت به این دلیل که نور و گرمای خود را هر بار که بسط پیدا می کرد و می خواست دو مرتبه به جای اول باز گردد از دست می داد.

عقیده کافرین که اظهار می دارند ماده/انرژی ابدی است، به دلایل فیزیکی مردود اعلام می شود و از نظر علمی فقط اعتقاد دینی صحیح می باشد که مشتمل بر این امر است که شروعی برای خلقت وجود داشته.

علت (خالق)

حال که دانستیم خلقت شروعی داشته، با این مسئله مواجه می شویم که آیا علتی در بر داشته یا بی دلیل بوده؟ کتاب های آسمانی می گویند: "خداوند در آغاز آسمانها و زمین را خلق نمود." با این عبارت نه تنها متوجه می شویم که خلقت علتی داشته بلکه در می یابیم که دلیل آن "خداوند" بوده است. ملحدان به ما می گویند: "ماده همواره وجود داشته و خلق نشده". اگر ماده آغاز داشته اما هیچ علتی در ورای آن وجود نداشته تنها می توان به این نتیجه رسید که یک چیزی از هیچ چیز به وجود آمده. به این معنا که در یک فضای خالی، بدون هیچ قدرت، ماده، انرژی و هیچ گونه دانایی و ادراکی به وجود آمده. حتی اگر هم دلیلی داشته باشد که هنوز با علم امروزی نتوان آنرا اثبات کرد، باز هم از نظر منطقی و عینی این بیانیه قابل قبول نیست.

اگر بخواهیم این مسئله را قبول کنیم که امکان دارد چیزی از هیچ چیز به وجود آید آنوقت تمام قوانین علمی که مربوط به بقاء ماده و انرژی می شوند نیز زیر سوال می روند و اساسا باید گفت که علم شیمی باطل است. قانون بقاء تکانه ها نیز زیر سوال رفته و علم فیزیک ناصحیح می شود. تمام روابط الکترونیکی از بین می روند و علم الکترونیک مبطل خواهد شد. در چنین شرایطی دیگر نباید انتظار داشته باشید که تلویزیون خانگی تان کار کند!! تلویزیونتان کار نمی کند اما علت این نیست! برای قبول این امر که پیدایش ماده دارای هیچ گونه علتی نمی باشد، باید تمام قوانین و اصول دانش و علوم مختلف را دور ریخته و یک خط بطلان بزرگ بر روی همه آنها بکشیم. هیچ انسان منطقی، هیچ موقع چنین کاری را تنها برای حفظ جایگاه انکارانه خود در مورد خداوند، انجام نمی دهد.

عقیده ملحدان پیرامون این مطلب که ماده ازلی بوده، سهو محض می باشد. همچنین اعتقاد آنها در این مورد که گیتی بدون علت بوجود آمده و خودزا بوده نیز خیار تخلف وصف است. از سوی دیگر آیات کتب آسمانی که مبنی بر وجود ازل هستند، به طور جدی از طریق دلایل و مستندات علمی قابل حمایت می باشد.

طرح (هدفمندی)

اگر ما بدانیم که خلقت شروعی داشته و این شروع نیز دلیلی داشته یک سوال دیگر باقی می ماند - - علت آن چیست؟ کتب آسمانی نیز به ما می گویند که خداوند علت این آفرینش محسوب می شود. در ادامه می خوانیم که خداوند که خودش علت محسوب می شود این کار را با خرد، شعور، برنامه ریزی، و برهان و منطق انجام داده است. همچنین در آیات مقدس می خوانیم که خداوند:

"در وجود تمام مخلوقاتش نهفته است"

از سوی دیگر ملحدین سعی می کنند ما را متقاعد کنند که ما زاده شانس هستیم و کاملا اتفاقی پا به عرصه حیات گذاشتیم. "جولین هاکسلی" معتقد است:

ما هم درست مانند برخی نیروهای غریب به وجود آمده یم،همان نیرویی که باعث می شود سنگ از بالا به پایین بیفتد،و یا نیرویی که باعث جزر و مد آب دریاها می شود. وجودما کاملا اتفاقی و تصادفی است؛ انسانها صرفا به وسیله یکسری حوادث مفید استثنایی طولانی مدت، توانسته اند بهجسمانیت برسند.

مقوله هدفنمد بودن خلقت را می توان با اتکا به روش های متفاوت اثبات نمود. برای برخی از افراد تنها نگاه کردن به یک نوزاد تازه تولد یافته، کافی است تا مقوله شانس و تصادف را حذف کنند. دانشمندان امرزوی نظیر "پول دیویس" و "فردریک هویل" و سایرین به شدت مخالف نظریه شانس در اثبات پدیده های طبیعی هستند. یکی از قوانین بنیادین دانش امروزی که در دهه هشتاد پا به عرصه پژوهش گذاشت نظریه "اصل پیدایش انسان می باشد." با استناد به این اصل، وجود هر گونه شانس و یا تصادف حتی در پیدایش کوچکترین ذرات و اتمها از نظر علمی غیر قابل قبول می باشد، چه برسد به پیدایش انسان. اگر شانس فاقد هرگونه ارزش و اعتباری باشد، ما مجبوریم که نظریه "هاکسلی" را رد کنیم و صرفا ایمان بیاوریم که وجود ما نشات گرفته از خلقت خدایی آگاه و دانا است.

 

ادامه مطلب

نوشته شده در : چهارشنبه 25 دی 1392  ساعت :01:20 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

اشخاصی که بیخودی مُردند

مجله چلچراغ: تاریخ پر از زن ها ومردهایی است که جانشان را برای باورهایشان به خطر انداخته اند، یا حتی در این راه کشته شده اند ولی چیزی که در کتاب های تاریخ نوشته نمی شود، مشتی آدم های احمق است که جانشان را داده اند تا به چیزهایی برسندکه برای هیچ کس جز خودشان اهمیت نداشته. برای مثال، این آدم هایی که اینجا می بینید، چیز بسیار مهمی را ثابت کرده اند؛ مردن برای انجام دادن کاری بیخود بسیار ساده است.

فرانز رایشلت

می خواست اثبات کند که: هم مخترع قابلی است و هم نیروی گرانش بر او اثر نمی کند.

شیوه: فرانز رایشلت خیاط بود؛ رویای اختراع وسیله ای را داشت که به انسان اجازه دهد پس از سقوط از ارتفاع بلندی، به سلامت روی زمین بنشیند. (احتمالا پس از پریدن از یکی از آن ماشین های پروازی که در زمان خودش چیز نویی محسوب می شد.)

در واقع چه چیزی را اثبات کرد: قانون جاذبه نیوتن. مهمتر از آن، او ثابت کرد که سقوط کردن از ارتفاع بلند منجر به مرگ می شود؛ حتی اگر به شکل اتفاقی یکی از لباس های راحت و مناسب را پوشیده باشید.
 

اشخاصی که بیخودی مُردند


«کت نجات» رایشلت قرار بود کاربردی شبیه همان چتر نجات ها داشته باشد. امتحان اصلی این اختراع او، در سال 1912، وقتی بود که باید از برج ایفل، جلوی چشم تماشاچی های زیادی، پایین می پرید. کاملا می توانید تصور کنید که چه اتفاقی افتاد.

ادامه مطلب

نوشته شده در : سه شنبه 24 دی 1392  ساعت :04:20 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

تعداد صفحات : 4   1234

درباره ما

باسلام /آیا گمان می کنی وجود ناچیزی هستی؟حال آنکه در تو،جهان بزرگ پیچیده و خلاصه شده است. امام علی (ع)/ این وبلاگ محل درج مسائل و اتفاقات و مسایل مورد علاقه شخص بنده می باشد که از سراسر اینترنت و گاه تحقیق های بنده می باشد. سعی بنده بر این بود که در این وبلاگ بتواند به نحو احسن بتواند اهداف خود را بپیماید که این امر نیز جز با نظرات گرم شما کاربر محترم تحقق نمی یابد پس نظرات گرم خود را که برهر چه بهتر شدن این وبلاگ و مطالب وبلاگ ارسال بفر مایید

بایگانی

آمار بازدیدها

  • کل بازديد : 947857
  • تعداد کل مطالب : 1240
  • تعداد کل نظرات : 86
  • تاریخ ایجاد وبلاگ : جمعه 8 دی 1391 

تماس با ما

پست الکترونيکي : aligoharsamimi@gmail.com
وب سایت :

خبرنامه