دروغ است

شخصی خیلی بد کار مرد.حتی خانواده او هم از مرگش ناراحت نشدند.یکی از نزدیکانش او را به خواب دید و از او پرسید:خداوند بزرگ با تو چه کرد.

مرد جواب داد:آنچه در باره فشار قبر و سوال نکیر و منکر از علما ودینداران شنیده بودم همه دروغ بود.چون بالافاضله بعد از مرگ،دست و پای مرا گرفتند و به سرعت در آتش پرتابم کردند.

طنزهای شیرین زهرالربیع؛بازنوینسی مجید شفیعی،نشر پیدایش،چاپ دوم 1390

ادامه مطلب ندارد

نوشته شده در : سه شنبه 26 بهمن 1395  ساعت :07:20 ق.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

آموزش یک روزه

زنی می خواست که پسرش آهنگر شود.اورا پیش آهنگری برد و گفت:می خواهم پسرم آهنگری را زودتر یاد بگیرد.

پسر تا غروب پیش استاد ماند تا مادرش آمد و او را برد.فردای آن روز خبری از پسر نشد.استاد آهنگر زن را در بازار دید و گفت :پس چرا پسرت را نیاوردی.

زن گفتکه آهنگری کار بسیار ساده است.آهن را در کوره می گذارند.وقتی خوب داغ شد اگر آن را بکوبند بیل می شود اگر بخواهند چاقو بسازند آن را دراز می کنند  و هر وقت بخواهند شمشیر بسازند آن را کج می کنند.

استاد آهنگر گفت:چه پسر باهوشی!خدا حفظش کند.در عرض یک روز هم آهنگری را آموخت و هم آن رابه مادرش آموزش داد.

طنزهای شیرین زهرالربیع؛بازنویسی مجید شفیعی،نشر پیدایش چاپ دوم 1390

ادامه مطلب ندارد

نوشته شده در : سه شنبه 26 بهمن 1395  ساعت :07:15 ق.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

قضیه ریاضی فرما

یکی از مشهورترین مسائل حل نشده ریاضی آخرن قضیه فرما بوده است.این قضیه درباره معادله به شکل  است که در آن x,y.z و n اعداد طبیعی با فرض هستند.مثال های زیر نمونه هایی از چنین معادله ای هستند :

پی یر فرما ریاضی دان معروف فرانسوی در قرن هفدهم میلادی در حاشیه یکی از کتاب های یادداشتی نوشت حاکی از این که معادله هایی به این شکل فقط برای 1 و 2=n دارای جواب هستند.

فرما در یادداشت هایش یادآور شد که برای این قضیه اثباتی کشف کرده است اما حاشیه کتاب باریک است و جای نوشتن اثبات را ندارد!طی سالیان متمادی،ریاضی دان های برجسته ای برای اثبات این قضیه تلاش کرده اند.هر چند وقت یک بار جامعه ریاضی امیداور از حل این مسئله،نتایجی را اعلام می کرد ولی پس از مدت کوتاهی متوجه نارسا بودن اثبات می شدند.بالاخره در سال 1994 آندره وایلز  (Andrew Wiles)استاد ریاضی دانشگاه پریسون آمریکا موفق به ارائه اثبات درست و کامل این قضیه شد و این تلاش 300 ساله به نتیجه رسید.

(کسی این وسط نبود به طرف بگه مگه کاغذ قحطی بود که جواب و اثبات مسئله رو ننوشتی یا این که می خواستی کلا جامعه رو سرکار بزاری )

ادامه مطلب ندارد

نوشته شده در : دوشنبه 25 بهمن 1395  ساعت :04:38 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

چشم‌گربه در فضا

برای بعضی‌ها ممکن است شبیه به چشم گربه به نظر برسد. سحابی چشم‌گربه در فاصله‌ی ۳۰۰۰ سال نوری از ما و فضای میان‌ستاره‌ای قرار دارد.

 

ستاره‌شناسان با نگریستن به چشم گربه، آینده‌ خورشید ما را می‌بینند. آینده‌ای که ۵ میلیارد سال دیگر فرا می‌رسد و از خورشید چیزی نمی‌ماند جز یک سحابی سیاره‌نما و ستاره‌ای کوچک در میان آن.

ادامه مطلب ندارد

نوشته شده در : پنج شنبه 14 بهمن 1395  ساعت :05:57 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

کشف اسرار 2 میلیارد سال آتشفشانی مریخ

گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، این شهاب‌سنگ کوچک که Northwest Africa 7635 نام دارد در سال 2012 میلادی در آفریقا کشف شد.


محققان در طول سال‌های گذشته تعداد زیادی از شهاب سنگ‌های مریخی را مورد مطالعه قرار داده‌اند که اغلب آن‌ها حدود یک میلیون سال قبل در پی برخورد یک جرم فضایی بزرگ با مریخ و پرتاب شدن حجم زیادی از سنگ‌های این سیاره به فضا، با سطح زمین برخورد کردند.
محققان با بررسی Northwest Africa 7635 دریافتد این شهاب‌سنگ نوعی سنگ آتشفشانی است که دو میلیارد سال قبل شکل گرفته است. محققان پیش از این 11 نمونه دیگر از سنگ‌های مریخ را یافته‌اند که ترکیبات شیمیایی مشابهی دارند. تمام این سنگ‌ها در یک لایه سطح زمین کشف شدند و همین امر موجب شد محققان به این نتیجه برسند که تمام سنگ‌ها به‌طور همزمان از مریخ جدا شده و به سطح زمین آمده‌اند.
از طرفی ترکیبات شیمیایی این سنگ‌ها نشان‌دهنده منبع واحد آن‌ها در مریخ است و به همین علت محققان معتقدند این سنگ‌ها از یک نقطه سیاره سرخ جدا شده‌اند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است.

ادامه مطلب ندارد

نوشته شده در : پنج شنبه 14 بهمن 1395  ساعت :05:52 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

امروز از تاریخچه استعمال تریاک بدانیم

تابناک با تو|تریاک عصاره در هوا خشک شده گل خشخاش است که با تیغ کشیدن به دور کاسبرگ این گل به دست می‌آید.

تریاک از ترکیبات مختلفی تشکیل می‌شود که از طریق تأثیر بر سلسله اعصاب مرکزی موجب تخفیف احساس درد در بدن می‌شوند

کشت خشخاش نخستین بار ۳۴۰۰ سال پیش از میلاد در جنوب میان‌رودان صورت گرفت. بعدها به آشوریان و سپس به بابلیها منتقل شد و از آن جا به مصر راه یافت و بازرگانان تریاک را از مصر به کارتاژ، یونان واروپا ‌بردند.

تریاک با حمله اسکندر به ایران و هند راه یافت و در قرن چهارم میلادی به چین هم رسید. از قرن هفده تجارت تریاک در چین شکل منظمی پیدا کرد و با گسترش مصرف آن ویژگی اعتیادآوریش مشخص شد که باعث شد دولت چین در سال ۱۷۲۹ مصرف آن را ممنوع کند؛ امّا انگلیسی‌ها برای افزایش صادرات خود و بهبود ذخایر ارزی‌شان، چینی‌ها را به مصرف تریاک که در هند کاشته می‌شد تشویق کردند.

مخالفت امپراتور چین با بارگیری محموله‌های تریاک در بنادر این کشور به دو جنگ تریاک در ۱۸۴۰ و ۱۸۵۸ میان بریتانیا و چین منجر شد.

چین در هر دو جنگ شکست خورد و انگلیسی‌ها تجارت تریاک را در سراسر چین به‌دست آورد تا جائی که در سال ۱۹۰۵ بیش از یک ‌چهارم مردان چینی به تریاک اعتیاد داشتند.

در ايران كشت ترياك در دوره سلسله صفويه گسترش یافت. فرير، طبيب و جراح كمپانی انگليسی هند شرقی كه در سال 1087 ه. ق از ايران ديدن كرده، در سفر نامه خود می نويسد: ايراني ها هر وقت بخواهند كيفور شوند، ترياك مصرف می كنند و در بين آنان ضرب المثلی وجود دارد كه می گويند: در كرمان از هر سه نفر چهار نفرشان ترياكی هستند!

گیاه خشخاش در هر زمینی که بتوان گندم کشت کرد، به عمل می آید؛ از آنجا كه انگليسی ها ترياك ايران را به قيمت خوبـی می خريدند، كشاورزان دست از كاشت گندم و ديگر محصولات كشاورزی كشيدند و قسمت زيادی از كشتزارهای گندم را به كشت خشخاش اختصاص دادند، به طوری كه ترياك به صورت يكی از مهم ترين كالاهای صادراتی ايران درآمد.

ادامه مطلب ندارد

نوشته شده در : سه شنبه 7 دی 1395  ساعت :11:30 ق.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

چرا خوردن شکلات سگ ها را می کشد؟

تابناک با تو| بنا بر این گزارش، شکلات حاوی ماده شیمیایی موسوم به تئوبرومین است؛ تئوبرومین که یک نوع آلکالوئید است در کاکائو و چای یافت می شود و ساختاری شبیه کافئين دارد. این ماده شیمیایی موجود در شکلات خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و برای انسان ها محرک، نشاط آور و ضدسرفه است؛ اما همین ماده باعث مسمومیت کشنده سگ ها می شود و خوردن مقدار ناچیزی از شکلات در کمتر از نصف روز و دوازده ساعت اثرات و عوارض بیماری و مسمومیت را در سگ ها ظاهر می کند.
بالا رفتن درجه حرارت بدن سگ، اسهال، افزایش سرعت تنفس و ضربان قلب، استفراغ، تشنج های عصبی از جمله این عوارض هستند.

چه زمانی شکلات کشنده خواهد بود؟

تئوبرومین موجود در شکلات بر اساس نوع و کیفیت شکلات متفاوت است. شکلات شیر ۰.۰۲ درصد تئوبرومین دارد اما این نسبت در شکلات تلخ ۱.۴ درصد است. اگر وزن سگ ۲۰ کیلوگرم باشد، خوردن ۲.۷ کیلوگرم شکلات شیر و ۴۵۰ گرم شکلات تلخ او را مسموم خواهد کرد.
اگر سگی مبتلا به مسمومیت با تئوبرومين باشد، باید او را به سرعت به دامپزشکی برد، در غیر این صورت می توان به سگ، مایع پیروکسید هیدروژن خوراند تا منجر به خالی شدن معده او شود.
تابناک با تو

ادامه مطلب ندارد

نوشته شده در : دوشنبه 6 دی 1395  ساعت :10:45 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

علم یا تکدی گری

روزنامه خراسان در گزارشی اعلام کرد: ۷۵۰هزار تومان؛ درآمد یک روزه گدایی در مشهد است!

بی اختیار یاد این گفته سعدی از مقامه "جدال سعدی و با مدعی در بیان توانگری و درویشی" افتادم که می گفت:

      و محال عقل است که اگر بیابان دُر (مروارید)شود و چشم گدایان پر شود.

دیده اهل طمع به نعمت دنیا       پرنشود همچنان که چاه به شبنم

کاریکاتور از خبرآنلاین

ادامه مطلب ندارد

نوشته شده در : دوشنبه 22 آذر 1395  ساعت :10:10 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

تعداد صفحات : 124   12345678910>

درباره ما

باسلام /آیا گمان می کنی وجود ناچیزی هستی؟حال آنکه در تو،جهان بزرگ پیچیده و خلاصه شده است. امام علی (ع)/ این وبلاگ محل درج مسائل و اتفاقات و مسایل مورد علاقه شخص بنده می باشد که از سراسر اینترنت و گاه تحقیق های بنده می باشد. سعی بنده بر این بود که در این وبلاگ بتواند به نحو احسن بتواند اهداف خود را بپیماید که این امر نیز جز با نظرات گرم شما کاربر محترم تحقق نمی یابد پس نظرات گرم خود را که برهر چه بهتر شدن این وبلاگ و مطالب وبلاگ ارسال بفر مایید

بایگانی

آمار بازدیدها

  • کل بازديد : 951052
  • تعداد کل مطالب : 1240
  • تعداد کل نظرات : 86
  • تاریخ ایجاد وبلاگ : جمعه 8 دی 1391 

تماس با ما

پست الکترونيکي : aligoharsamimi@gmail.com
وب سایت :

خبرنامه