بی‌تو دلم خوش است به اشک چنارها

بی‌تو دلم خوش است به اشک چنارها
در بغض روزهای نخست بهارها

بی‌تو دلم خوش است به چشمم که سال‌هاست
بر صورتم رها شده چون آبشارها

من... بارها برای تو از عشق خوانده‌ام
تو...بارها سکوت شدی...حیف... بارها...

رفتی و ردپای تو گم شد بهار من!
در اتفاق ساده‌ی سوت قطارها

رفتی و نیستی که ببینی چه می‌کشم
با یأس منعکس شده در قارقارها!

مرضیه مرادی

 

ادامه مطلب ندارد

نوشته شده در : سه شنبه 1 فروردین 1396  ساعت :10:14 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

خدمت جاهلانه

روزی سوراخ کوچکی در یک پیله ظاهر شد.شخصی نشست و ساعت ها تقلای پروانه برای بیرون آمدن از سوراخ کوچک پیله را تماشا کرد.ناگهان تقلای پروانه متوقف شد و به نظر رسید که خسته شده و دیگر نمی تواند به تلاشش ادامه دهد.آن شخص مصمم شد که به پروانه کمک کند و با برش قیچی سوراخ پیله را گشاد کرد.پروانه به راحتی از پیله خارج شد،اما جثه ضعیف و بالها چروکیده بودند.آن شخص به تماشای پروانه ادامه داد.او انتظار داشت پر پروانه گسترده و مستحکم شود و از جثه او محافظت کند اما چنین نشد. در واقع پروانه ناچار شد همه عمر را روی زمین بخزد و هرگز نتوانست با بالهایش پرواز کند.آن شخص مهربان نفهمید که محدودیت پیله و تقلا برای خارج شدن از سوراخ ریز آن را خدا برای پروانه قرار داده بود تا به آن وسیله،مایعی از بدنش ترشح شود و س از خروج از پیله به او امکان پرواز دهد.گاهی اوقات در زندگی فقط به تقلا نیاز داریم.

اگر خدا مقرر می کرد بدون هیچ مشکلی زندگی کنیم فلج میشدیم،به اندازه کافی قوی تر نمیشدیم و هرگز نمی توانسیتم پرواز کنیم.

ادامه مطلب ندارد

نوشته شده در : جمعه 27 اسفند 1395  ساعت :04:13 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

تمساح قادر به جویدن غذای خود نیست

زیست‌شناسان با بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که تمساح‌ها نمی‌توانند غذای مورد نظر خود را بجوند و مجبورند آن را ببلعند.

بررسی محققان دانشگاه برکلی نشان داد زمانی که تمساح یک حیوان را شکار می‌کند، با وجود داشتن دندان‌های بزرگ و بُرنده، سعی می‌کند با فشار فک خود روی بدن حیوان، او را از پا در آورد و قسمت‌های مختلف بدن آن را تکه‌تکه کند تا امکان بلعیدنش فراهم شود.

در بررسی‌های دقیق مشخص شد فک تمساح نمی‌تواند حرکت افقی داشته باشد و فقط این قابلیت را دارد که به صورت عمودی و از بالا به پایین باز و بسته شود. به همین خاطر تمساح از معدود حیواناتی محسوب می‌شود که قادر به جویدن غذا نیست و آن را به طور کامل می‌بلعد.

تمساح برای آنکه بتواند غذای خود را ببلعد از نیروی زیاد فک و بُرندگی دندان‌‌ها استفاده می‌کند تا بافت‌های بدن، طعمه را از یکدیگر جدا کند و به عبارت دیگر بخش‌های مختلف گوشت را از این طریق پاره کند.

محققان همچنین متوجه شدند اگرچه تمساح دندان‌های بزرگ و بُرنده دارد،‌ ولی به دلیل بافت موجود، احتمال شکستن یا افتادن این دندان‌ها بسیار زیاد است.

به گفته محققان، هر یک از 80 دندان تمساح می‌تواند بین سنین 35 تا 70 سالگی او بیش از 50 بار با دندان جدید جایگزین شود. در لثه تمساح سلول‌های بنیادین آدنتوژنیک بسیار فعال هستند و همین مسئله باعث می‌شود رشد دندان در او به آسانی انجام شود.ادامه مطلب ندارد

نوشته شده در : سه شنبه 24 اسفند 1395  ساعت :03:10 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

مشکل در نمایش تصاویر وبلاگ

با سلام خدمت دوستان

چند روزه اخیر مشکلی در نمایش تصاویر وبلاگ که در بازه یک ماه اخیر منتشر شده وجود دارد که مشکل از سرور های وب سایت پیکو فایل می باشد که تصاویر وبلاگ روی آن بارگذاری شده است که با اطلاع مشکل،مشکل عدم لود تصاویر در چند روزه حل خواهد شد.

------------------------------------------------------------------------------

مشکل تصاویر نیز حل شد

ادامه مطلب ندارد

نوشته شده در : دوشنبه 23 اسفند 1395  ساعت :01:54 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (1)

جرم بدن انسان بدون فضای بین سلولی معادل یک حبه قند است

خبرگزاری فارس، دانشمندان بر اساس یک بررسی جدید اعلام کردند اگر فضای میان اتم‌های موجود در بدن انسان حذف شود، حجمی که بدن انسان اشغال می‌کند با یک حبه قند برابری خواهد کرد.

هر آنچه که در جهان هستی می‌بینیم از میلیون‌ها یا میلیاردها ذره کوچک به نام اتم تشکیل شده است. به عبارت دیگر می‌توان گفت اتم‌ها تمام بخش‌های بدن انسان را تشکیل داده‌اند.

 

بر اساس این بررسی، گفته شد هر ذره نوکلئون حاوی یک پروتون یا نوترون 1.5 فِمتومِتر قطردارد و به طور دقیق‌تر می‌توان گفت هر ذره پروتون یا نوترون 1.5 ضربدر 10 به توان منفی 15 محاسبه می‌شود. همچنین گفته می‌شود میزان چگالی هر ذره اتم 0.1 به توان منفی 3 است.

در حال حاضر حدود 7.4 میلیارد نفر روی کره زمین زندگی می‌کنند و اگر میانگین وزن هر یک از آنها را 60 کیلوگرم در نظر بگیریم می‌توان گفت 99.99 درصد جرم بدن آنها در بخش نوکلئون ذخیره شده است. اگر تعداد ساکنان کره زمین را در جرم بدن آنها ضرب کنیم،‌ با تقسیم عدد به دست آمده بر میزان چگالی هسته اتم می‌توان به عدد مورد نظر دست پیدا کرد.

بر اساس اطلاعات مندرج در دایره‌المعارف Wolfram|Alpha، در این محاسبه عدد 7.4 میلیارد که تعداد ساکنان کره زمین است در عدد 60 میانگین وزن هر یک از آنها ضرب می‌شود. عدد به دست آمده تقسیم بر 939 MeV/c2 چگالی هر نوکلئون می‌شود و در نهایت عدد به دست آمده از آن در 0.1 به توان منفی ضرب می‌شود. نتیجه حاصل از این محاسبه 2.5 میلی‌لیتر را نشان می‌دهد و به عبارت دیگر می‌توان گفت جرم بدن هر انسان بدون در نظر گرفتن فضای بین ذرات اتم 2.5 سانتی‌متر مکعب است. این رقم را می‌تواند برابر با یک حبه قند دانست.

ادامه مطلب ندارد

نوشته شده در : دوشنبه 23 اسفند 1395  ساعت :01:52 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

ناشناخته بودن 96 درصد از‌ آنچه در خارج از کره زمین وجود دارد

خبرگزاری فارس، تمام ستارگان،‌ سیارات و کهکشان‌هایی که محققان با پیشرفته‌ترین فناوری‌های خود رصد کرده‌اند تنها 4 درصد از جهان هستی را شامل می‌شود و به عبارت دیگر می‌توان گفت 96 درصد کائنات تا امروز برای انسان غیرقابل مشاهده بوده است.

 

بخش‌هایی از کائنات که انسان هنوز موفق به مشاهده، شناسایی یا درک آنها نشده است، «انرژی سیاه» نامیده می‌شود و ستاره‌شناسان در تلاش هستند این بخش از فضا را بیشتر کشف کنند.

«ریچارد پانِک» یکی از فضانوردان سازمان ناسا در این خصوص گفت: «بخش اعظم کائنات اتفاقی است که هنوز هیچ کس در مورد آن چیزی نمی‌داند».

آژانس فضایی اروپا (ESA) بر اساس آخرین پیش‌بینی‌های خود اعلام کرد سال 2020 میلادی در یک عملیات فضایی موسوم به «اقلیدس» تلاش‌ می‌کند بخش‌هایی از فضا که تا امروز ناشناخته بوده‌اند را مورد بررسی قرار دهد.

ناسا نیز به تازگی اعلام کرد که در پروژه «اقلیدس» همکاری می‌کند و طی آن 43 دانشمند فضایی آمریکایی با همکاران بین‌المللی خود وارد مشارکت می‌شوند تا از این طریق بتوانند بخش‌های بیشتری از جهان هستی را شناسایی کنند.

«چارلز بِنِت» از محققان دانشگاه «جانز هاپکینز» آمریکا که در پروژه ناسا مشارکت دارد، اظهار داشت: «علم بشر تا چند سال قبل به قدری محدود بود که فقط 2 درصد از کائنات شناسایی شده بود و از ابتدای هزاره سوم انسان موفق شد 4 درصد از جهان هستی را بشناسد. با این وجود باید اعتراف کرد که هنوز 96 درصد از‌ آنچه که در خارج از کره زمین وجود دارد برای انسان ناشناخته باقی مانده است».

ستاره‌شناسان بر اساس بررسی‌های خود می‌گویند جهان هستی 14 میلیارد سال قبل ایجاد شده است و این مسئله به آن معنی خواهد بود که ما فقط می‌توانیم ستاره‌ها و کهکشان‌هایی را مشاهده کنیم که نور آنها برای رسیدن به زمین فاصله کوتاه‌تر از 14 میلیارد سال نوری را طی می‌کنند.

با این توضیح می‌توان گفت کهکشان‌هایی که بیشتر از 14 میلیارد سال با زمین فاصله دارند، نور آنها هنوز به کره زمین نرسیده است و به همین خاطر هنوز نتوانسته‌ایم آنها را مشاهده کنیم. بر این اساس می‌توان گفت ما فقط می‌توانیم بخش اندکی از فضا را مشاهده کنیم.ادامه مطلب ندارد

نوشته شده در : دوشنبه 23 اسفند 1395  ساعت :01:50 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

درباره سرطان لوزالمعده بدانیم

سرطان لوزالمعده یا سرطان پانکراس زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های درون غده لوزالمعده که پشت معده قرار دارد، به صورت خارج از کنترلی شروع به تکثیر می‌کنند و یک توده تشکیل می‌دهند؛ این سلول‌های سرطانی توانایی حمله به دیگر بخش‌های بدن را دارند.

استعمال دخانیات، چاقی، دیابت و شرایط ژنتیکی خاص معمولاً از عوامل ابتلا به این سرطان هستند.

از نشانه‌های این بیماری می‌توان به کاهش وزن، رنگ زرد و درد در ناحیه معده اشاره کرد؛ اکنون در هر سال حداقل 10 هزار نفر با علائم سرطان پانکراس تشخیص داده می‌شوند. اگر سرطان زود تشخیص داده شود و عمل جراحی به موقع انجام شود، فرد مبتلا تا 5 سال بعد جراحی زنده خواهد ماند، اگر سرطان به بافت‌های مجاور منتقل شود فرد نهایتا 11 ماه زنده خواهد ماند و اگر سلول‌های سرطانی در سراسر بدن پخش شوند و دیگر ارگان‌ها نیز درگیر شوند فرد نهایتا 2 تا 6 ماه زنده خواهد ماند. 

مطالعات دانشمندان نشان می‌دهد که مواد غذایی حاوی مقادیر بالای منیزیم، سپر مناسبی برای پانکراس در مقابل سرطان است؛ در صدر این مواد غذایی شکلات تیره نیز قرار دارد.

اسفناج، کلم پخته، برنج قهوه‌ای، موز، آووکادو، هندوانه، آجیل، تخم کدو، کنجد، تخم آفتابگردان، بادام، حبوبات و ماهی نیز حاوی مقادیر بالای منیزیم هستند.ادامه مطلب ندارد

نوشته شده در : پنج شنبه 19 اسفند 1395  ساعت :03:48 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

90 درصد گرد و غبار خانگی را پوست بدن تشکیل می‌دهد

خبرگزاری فارس، بدن انسان به صورت مداوم سول‌های پوستی مرده می‌ریزد تا سلول‌های نو جایگزین آن شود و این فرآیند هر روز برای همه افراد ادامه دارد. زمانی که پوست دست یا پا خشک می‌شود، سلول‌های مرده را بهتر می‌توانید مشاهده کنید و آنها را از روی پوست خود بریزید.

حجم گسترده سلول‌های پوستی که هر روز از بدن انسان می‌ریزند به قدری است که محققان بر اساس بررسی های خود اعلام کردند 75 تا 90 درصد گرد و غبار موجود در فضای خانه را سلول‌های مرده پوست تشکیل می‌دهند و به عبارت دیگر ذرات ریز گرد و غباری که در مقابل نور آفتاب بهتر مشاهده می‌شوند، پوست مرده بدن انسان هستند.

این طور که مرکز تحقیقاتی «بوستون گلوب» در آمریکا اعلام کرده است،‌ هر دقیقه بین 30 تا 40 هزار سلول پوستی مرده از بدن انسان می‌ریزند و به طور میانگین حدود چهار کیلوگرم سلول پوست مرده در طول یک سال از بدن فرد می‌ریزد.

در بررسی‌های مذکور مشخص شده است که در گرد و غبار خانگی دیگر مواد هم با درصد کمتر وجود دارند که از جمله آنها می‌توان به خاک، گرده گل‌ها، مو و ... اشاره کرد.ادامه مطلب ندارد

نوشته شده در : پنج شنبه 19 اسفند 1395  ساعت :03:45 ب.ظ   |   توسط :علی گوهرصمیمی نظرات (0)

تعداد صفحات : 124   12345678910>

درباره ما

باسلام /آیا گمان می کنی وجود ناچیزی هستی؟حال آنکه در تو،جهان بزرگ پیچیده و خلاصه شده است. امام علی (ع)/ این وبلاگ محل درج مسائل و اتفاقات و مسایل مورد علاقه شخص بنده می باشد که از سراسر اینترنت و گاه تحقیق های بنده می باشد. سعی بنده بر این بود که در این وبلاگ بتواند به نحو احسن بتواند اهداف خود را بپیماید که این امر نیز جز با نظرات گرم شما کاربر محترم تحقق نمی یابد پس نظرات گرم خود را که برهر چه بهتر شدن این وبلاگ و مطالب وبلاگ ارسال بفر مایید

بایگانی

آمار بازدیدها

  • کل بازديد : 947854
  • تعداد کل مطالب : 1240
  • تعداد کل نظرات : 86
  • تاریخ ایجاد وبلاگ : جمعه 8 دی 1391 

تماس با ما

پست الکترونيکي : aligoharsamimi@gmail.com
وب سایت :

خبرنامه